כלי פורצלן עתיקים

תוכן עניינים

כלי פורצלן עתיקים ידועים ביוקרה ובמראה האסתטי שלהם. פורצלן זה חומר עמיד אך שביר ושוויו רב, לכן לרוב כלי פורצלן ימוקמו במקום בטוח בבית. למשל סרוויסים מפורצלן יצאו מהארון באירועים מיוחדים אם בכלל, ובובות פורצלן עתיקות לרוב מונחות על מדף רחוק מהישג היד. עם זאת, לעיתים ניתן לראות אגרטל פורצלן עתיק המונח בסלון, מהודר ביופיו. מה הופך את הפורצלן למיוחד ויוקרתי? זאת ועוד במאמר שלפניכם.

כלי פורצלן עתיקים

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

ראשית, מה זה פורצלן?

פורצלן, או בשמו העברי – חרסינה, הומצא בסין במאה ה- 7. פורצלן הינו חומר המזוהה עם יוקרה ואצולה יחד עם זהב עתיק, קריסטלים ועוד. הפורצלן אמנם שביר אך איכותי ומשובח, ממנו מכינים בין היתר כלים יוקרתיים. לפורצלן תכונות שונות, ראשית הוא שקוף למחצה – אם נעמיד אותו מול האור, האור יעבור דרכו. שנית, הוא דק בהשוואה לחומרי חרס אחרים. אך עם זאת, הוא חומר עמיד ויציב מבחינה תרמית. צבעו הטבעי הינו סוג של לבן, אך מאחר ופורצלן הוא חומר שנוח לצייר עליו, תוכלו לראות כלי פורצלן עתיקים רבים מעוטרים וכן בובות פורצלן עתיקות – מפוסלות וצבועות.

 

סוגי כלי פורצלן עתיקים

פורצלן עתיק הינו שם כולל לסוגי חפצים יוקרתיים שונים, כמו צלחות פורצלן עתיק – המגיעות בפני עצמן או כחלק מסט שלם של כלי אוכל. בנוסף, ישנן בובות פורצלן עתיקות בגדלים שונים, הבובות המפוסלות בצורת אנשים עשויות להיראות אף מאוד ריאליסטיות בשל תכונות החומר. פריט שכיח נוסף הינו אגרטל פורצלן עתיק הקיים במגוון עיטורים, צבעים וגדלים.

 

הערכת כלי פורצלן עתיקים

כאשר מומחי אספנות ניגשים להעריך את מקוריותו של הכלי וכן את שוויו הם מתייחסים לכמה פרמטרים. למשל, שווי הכלי נקבע בהתאם לאמן שיצר אותו וכן תלוי בארץ המוצא שלו. כמו כן, כדי לבדוק מקוריות מתבוננים בצבע הפורצלן; כלי פורצלן מקוריים הם אינם לבנים לחלוטין אלא משולבים בגוון מעט כחלחל. דוגמא נוספת להערכת הכלי היא תשומת לב לתיקונים שנעשו, אלו עשויים להפחית משמעותית את שוויו.

 

מה ההבדל בין פורצלן לקרמיקה?

שני החומרים עשויים מתערובת חול, נשרפים באש גבוהה בהכנתם וכן מצופים בחומרי זיגוג. אך בכל זאת יש ביניהם שוני מהותי. עיקר השוני הינו בהרכב תערובת החול בה משתמשים – כאשר מכינים פורצלן משתמשים בחרסית דקה יותר מזו של הקרמיקה, וכן בכמות רבה יותר של צורן. השוני הזה מקנה לפורצלן את תכונותיו הייחודיות והמבדילות; שקוף למחצה, עמיד יותר וחזק – זה כך כיוון שהפורצלן יכול להישרף באש גבוהה יותר ולמשך זמן ארוך יותר ביחס לקרמיקה.

 

כלי פורצלן כסמל סטטוס?

כלי פורצלן מאז ומתמיד התכתבו עם המעמד הגבוה. במאה ה- 16 כאשר ייבאו מסין כלי פורצלן לאירופה, הם היו יקרים מאוד – רק בני המלוכה והאצולה יכלו להרשות לעצמם לקנות אותם. אך היו כאלה שהחליטו להרים את הכפפה, למשל בהולנד החלו ליצור כלי פורצלן מקומיים, כך שגם המעמדות הנמוכים יותר יוכלו לרכוש אותם. עם הזמן, התהפכו היוצרות והפורצלן ההולנדי הפך ליקר יותר פי 40-50 מהפורצלן הסיני. כיום, כלי פורצלן נמכרים במחירים גבוהים למדי ומוצגים בבתי מלוכה וגלריות יוקרתיות. עם זאת, ניתן לרכוש כלי פורצלן גם בחנויות יד שנייה ושוקי פשפשים – שם המחירים נמוכים בהרבה.

 

לסיכום

פורצלן עתיק בשנותיו, הוא איתנו שנים רבות, אך עדיין נשאר רלוונטי. אנשים רבים קיבלו כלי פורצלן בירושה, ואינם יודעים מה שווים וערכם המסחרי. כלי פורצלן עתיקים נקנים גם כפרטי אספנות ועשויים להגיע לשווי של אלפי שקלים ואף עשרות אלפי שקלים. קונה עתיקות וכן מומחי אספנות יודעים להעריך את שווי הכלי על פי הפרמטרים שציינו, ועוד. אם אתם מחזיקים כלי פורצלן עתיקים ניתן ליצור איתנו קשר – עתניק-תק, להערכת שווי הכלי ולקבלת הצעת מחיר.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

כלי פורצלן עתיקים
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים