חפצי אסלאם – סוג מיוחד מאוד

תוכן עניינים

מהם חפצי אסלאם? עולם האספנות והענתיקות הוא עולם רחב מאוד והמושג של אספנות חפצים מעולם האסלאם לכאורה די ברור. אך בפועל, לא כל חפץ ממקור ערבי או מהמזרח התיכון, הוא חפץ שנופל בדיוק להגדרה. אז בואו נראה יותר מקרוב כיצד להגדיר זאת ואילו סוגי חפצים כאלה זמינים לאיסוף, קנייה ומכירה: 

חפצי אסלאם – עניין של הגדרה ומיקוד

אספנות של חפצים מהעולם המוסלמי מגיעה עם כל הקונטקסט ההיסטורי, תרבותי וכמובן דתי שהולך איתה. זו היא בין השאר היכרות מסוימת עם דת אחרת, שהיא כמובן דתם של רבים באזורנו וגם במדינת ישראל עצמה. אך למרות שאיסלאם, העולם הערבי והמזרח התיכון בכלל הולכים ביחד, הם אינם זהים. כך שהתמקדות ספציפית בקניית או מכירת חפצי אסלאם זה דבר אחד. אך עניין אחר, עשוי להיות לגבי מי שמתמקד בכיוון אחר כגון חפצים פרסיים או דווקא בכיוון רחב מאוד, כמו ענתיקות ערביות בכלל (כולל איסלאם). כאן נניח לשם הדיון, שאתם מתעניינים באופן מיוחד בענתיקות מהעולם המוסלמי.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

הנה זווית נוספת של הגדרת חפצים אלה: באיסלאם יש איסור דתי על יצירת דיוקנאות וזו אחת הסיבות המשוערות, לכך שיש באמנות מוסלמית שימוש רב ב"ערבסקות". אלה הם קישוטים מופשטים במוטיבים חוזרים שונים, אשר ממלאים את פני השטח של הציור או החפץ שבו מדובר. ערבסקות הולכות טוב עם קליגרפיה מוסלמית, מאחר שהכתב הערבי ציורי למדי. גם אם אינכם קוראים ערבית (דבר שעשוי בהחלט להוסיף עניין במסגרת תחביב של אספנות כזו), עדיין ישנו הערך האסתטי של הכתב. כעת, דמיינו למשל צלחת מתכת גדולה, שפני השטח שלה לא סתם אחידים, אלא מרוקעים באופנים מרהיבים ומורכבים, מבוססי ערבסקות. עד כאן, זה עשוי להיות פריט אספנות מעניין מהמזרח. אם הפריט כולל גם פסוקים דתיים שונים בערבית, זהו כבר פריט מתחום האיסלאם. כמובן, צלחת כזו שימושית ככלי הגשה וגם ניתן לתלות אותה על הקיר. 

כמה דוגמאות של חפצי אסלאם

דוגמה בולטת במיוחד של חפצים ממקור מוסלמי, מספקים ספרי קוראן ישנים. ספרים כאלה יהיו כתובים ידנית מסיבות מובנות והיבט זה בעצמו מוסיף לייחודיות הפריט ולערכו. כמו כן, ספרים הם לא רק טקסטים אלא גם עיטורים (וגם כאן נכנס פעמים רבות היבט הערבסקות המיוחדות). גם הכריכה משמעותית כחלק מפריט כזה. עוד דוגמאות של חפצי אסלאם עשויות להיות מחרוזות תפילה (מסבחה), קמעות, מסמכים שונים (למשל הסכם חתונה), פריטי קליגרפיה וגם אמנות שימושית כגון טבעת שעליה פסוק או ברכה. חשוב להגיד כי פרטים אלה מעניינים מאוד קונה ירושות וכדאי להשקיע בכך.

התמחות שמחייבת מומחיות

אסלאם וכן עתיקות למכירה שקשורות אליו, אינם דבר שהישראלי הממוצע או כל חובב אספנות בכלל מתמצא בו. זו היא כפי שראיתם התמחות מיוחדת. לכן, לשם הערכת שווי של חפצי אסלאם, רכישת או מכירת חפצים כאלה, מוטב לפנות למקצוענים. 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים