קניית ומכירת חפצי שנהב – המיוחד, המותר והאסור

תוכן עניינים

השנהב הוא חומר עתיק ופופולארי מאוד לגילוף וליצירת חפצי שנהב למיניהם. מידת הקשיות שלו מתאימה לכך מאוד וכמובן, גם הגוון האופייני והמיוחד שיש לו. עם זאת, מדובר בחומר גלם שכבר פחות נפוץ כיום ורבים אינם מכירים את הנושא באופן אישי. אז אם אתם מתעניינים בכך, אולי מתלבטים מה לעשות עם פריט שנהב שהתקבל בירושה, האם וכמה זה שווה למכירה? האם מותר בכלל למכור זאת? אלה כמה הסברים בסיסיים על התחום:

חפצי שנהב במבט על

ראשית, חשוב ומעניין לדעת שהמקור לשנהב הוא לא רק פילים. מי שלא מכיר את התחום של חפצי שנהב, עשוי להיות מופתע לשמוע שיש בו למשל גם (ולא מעט) שנהב של ממותות. אנשים מחזיקים חפצים אלו מסיבות רבות ושונות. לעתים מדובר באספנות של ממש ואפילו מסחר. יש מי שרואים בכך סוג של השקעה כספית וכמובן, זהו במקרים רבים פשוט פריט נאה שרוצים להחזיק בבית. עשוי לקרות גם המצב ההפוך – שלא מעוניינים בפריט וכעת השאלה היא, האם יש לו ערך כספי כלשהו? זה עשוי להיות פריט שעבר במשפחה במשך שנים וכבר לא זוכרים מה בדיוק מקורו. לעתים מדובר בפריטים שימושיים כגון קופסת שנהב, לעתים זהו חפץ אמנותי כגון תכשיט ובמקרים רבים גם מסביב לעניין הרב בשנהב ישנה גם פעילות מגוונת של חנויות לממכר עתיקות, כמו גם קונה עזבונות, בתי מכירות פומביות, של גלריות ועוד.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

מה אומר החוק?

מדינת ישראל מסדירה נושא זה בחוק והיא מהמדינות אשר מיישמות אמנה בינלאומית לגבי סחר בשנהב (אמנת וושינגטון). הכל נובע כמובן מהעובדה שמדובר בחומר גלם מיוחד, אשר מקורו בבעלי חיים מוגנים. אז מה אומר החוק לגבי חפצי שנהב?

  • אסור שנהב חדש – ישנה הבחנה מרכזית וחשובה לגבי גיל השנהב. מותר להחזיק רק בשנהב "ישן", שהוא מלפני שנת 1976.
  • אסור לייבא, לייצא ולסחור – בישראל אסור לייבא, לייצא ולסחור בשנהב שמקורו בפילים ובממותות.
  • היתרים מיוחדים – עם זאת, לכללים יש לעתים קרובות יוצאים מהכלל. אם שנהב "ישן" הוא רק חלק מהפריט, עשויה להיות אפשרות לקבל היתר מיוחד לסחור בו, מרשות הטבע והגנים. לעתים ניתנים היתרים מיוחדים גם לשימוש בשנהב למטרות לא מסחריות.

הערכות שווי של חפצי שנהב

מכירת וקניית של חפצי שנהב מתבססת במידה רבה על הערכת שווי, כמו לגבי כל תחום מסחר מיוחד כזה. הערכות כאלה, הן שרות שזמין מאנשי מקצוע אשר מתמחים בתחום ענתיקות. השווי מושפע כמובן מכמות השנהב שבה מדובר, אך גם ולעתים במידה רבה מפרמטרים שונים נוספים. אלה כוללים למשל את אופי ואיכות הפריט עצמו, את זהות האמן שיצר את הפריט, את המידה שבה הפריט נדיר ומיוחד וגם את הגיל וההיסטוריה – ה"סיפור" המיוחד, ככל שישנו מאחורי הפריט.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים