שמאי אומנות – מתי תזדקקו לו ומה זה אומר?

תוכן עניינים

שמאי אומנות הוא סוג שירות מקצועי יוצא דופן, שרובנו לא נתקלים בו בחיי היום יום. האם ומתי עשויים להידרש לכם שירותיו של בעל מקצוע כזה? ומה זה בעצם אומר?

אז מהו שמאי אומנות?

המובן הבסיסי של שמאות מוכר לכל והוא למעשה ידוע מזה שנים רבות – מומחיות בהערכת שווים של חפצים. אילו חפצים? כאן הדברים כבר הופכים להרבה יותר מורכבים ומעניינים, מאחר שכל תחום שמאות הוא עולם ומלואו. למעשה, תחומים אלה רחבים כל כך, שישנו צורך בהתמחויות משנה עבור כל אחד מהם. כלומר, אין שמאי שיודע להעריך כל דבר. שמאי עתיקות למשל, מתמחה ספציפית בחפצים עתיקים. מה לגבי אמנות עתיקה? אכן, התחומים לעתים חופפים ויש התמחויות משנה, של התמחויות המשנה השונות בשמאות. לא פשוט.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

להתעמק בהגדרות

מעבר לכך, חשוב לשים לב לגבי הדקויות של הגדרת המקצוע ושל "מה זה לא". שמאי אומנות הוא למשל מקצוע שונה ממקצוע מבקר האמנות. מבקר אמנות עשוי להיות שמאי, אך לא בהכרח. בדומה לכך, לא כל סוחר עתיקות שאצלו ניתן לרכוש פריטים כאלה, הוא בהכרח גם שמאי.

אמנות או אומנות?

אבל רגע – האם הכוונה ל"אמנות" או ל"אומנות"? האם יש הבדל ומהו בעצם? שני מונחים אלה עשויים להתייחס לשני דברים שונים. מחד, הכוונה עשויה להיות ליצירות אסתטיות שונות. מאידך, אותו מונח יכול לשמש גם לציון מלאכה שנעשית על ידי מקצוען בתחומו. מבלי להיכנס להיבטי הלשון העברית בהקשר זה, שמאות חשובה לשם הערכת שני סוגי החפצים. לעתים הדברים חופפים. אם ניקח למשל מכירת מטבעות זהב, זהו תחום שבו אנשי מלאכה מייצרים מטבעות, דבר שנעשה מזה מאות בשנים. אך המטבעות משמשות גם להטבעת מוטיבים אמנותיים מסוימים, לצד אלמנטים טכניים כמו ערך המטבע.

שמאי אומנות והאוצרות שברשותכם (ולא ידעתם)

בכל מקרה, מעשית, כאשר מדברים על שמאי האומנות הכוונה בדרך כלל למי שמעריך חפצים אסתטיים, כגון ציורים ופסלים. ברוב הבתים יש יצירות אמנות שונות מסוג זה או סוגים נוספים. בין אם יצירות שקנינו לאחרונה או כאלה שעברו במשפחה בירושה. כמה הן שוות? לגבי אלה שלא אנחנו רכשנו, פעמים רבות אין לנו מושג. ייתכן, שזהו פריט שערכו גבוה בהרבה מכפי שחשבתם. כאן שמאי אומנות נכנס לתמונה. ראשית, הוא מספק את שירותיו למי שמעוניינים למכור אומנות. הרי לא מדובר במוצר מדף סטנדרטי, שאת מחירו האחיד קל לברר. כמו כן, שמאות אמנות דרושה לפני רכישת פריטי אמנות למיניהם. עוד תחום שבו שמאי אומנות עשוי לסייע ואפילו להידרש, הוא בכל הקשור לביטוח של חפצים יקרים מסוג זה.

מה שמאי אומנות מעריך בעצם?

יצירת אמנות לא חייבת להיות יפה במיוחד, בכדי להיות שווה הרבה כסף. במאות השנים האחרונות עולם הציור והאמנות בכלל השתנה מאוד. כך שיש כבר לא מעט סגנונות ציור, שלא לטעמו של כל אחד. אז לפי מה שמאי אומנות מבצע את עבודתו? יש למעשה פרמטרים רבים שנלקחים בחשבון ואלה כמה דוגמאות בולטות לכך:

  • האמן שיצר אותה – אם מדובר באמן מפורסם שיצירותיו מבוקשות ויקרות, מן הסתם כל יצירה שלו תהיה בסדר גודל מסוים של ביקוש ומחיר. הדבר מייד יקפיץ את הרף. ככל שמדובר באמן פחות ידוע, כך היבט זה פחות חשוב.
  • מצב היצירה – יצירות ישנות מתבלות עם הזמן, צבעים דוהים וכן הלאה. אז האם ובאיזו מידה היצירה במצב טוב?
  • הגיל – יצירות ישנות עשויות להיות יותר יקרות, בזכות גילן.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים