פסלים ישראליים – האם יש להם ערך מיוחד?

תוכן עניינים

פיסול ישראלי הוא תחום חדש יחסית, כנראה בעיקר בשל הציווי העתיק מעשרת הדברות. יחד עם זאת, עם הקמת בצלאל – בית הספר לאמנות בירושלים בשנת 1906, החלו להופיע פסלים ישראליים, שפעלו בהשפעת האומנות הבינלאומית. חלקם אף נחלו הצלחה עצומה בעשייתם מאז ועד היום. האם קיימים כיום פסלים ישראליים בעלי ערך מיוחד שכדאי לבחון אותו? ודאי שכן. השאלה היא – אצל מי אתם בודקים מהו ערכו של הפסל והאם אתם יודעים להבחין בעצמכם אם אכן מדובר על פריט אומנות מיוחד, שכדאי להקדיש לו תשומת לב מיוחדת?

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

איפה אפשר למצוא פסלים ישראליים למכירה?

כיום אפשר למצוא פסלים ישראליים למכירה במקומות שונים, גם באתרי אונליין, שזוכים לפריחה מיוחדת בשנים האחרונות. אפילו באתרים כמו יד שתים אפשר למצוא פסלים ישראליים למכירה, אשר בעליהם כנראה לא מודעים לערך שלהם ולכן מבקשים עבורם פרוטות.

עם זאת, חיפוש אחר פסלים ישראליים למכירה במקום המתאים, תלוי בעיקר בקונים – מה הם מחפשים? איזה סוג של פסל? מאיזו תקופה? מה התקציב הנתון וכן הלאה.

אפשר למצוא יצירות של פסלים ישראליים צעירים ומבטיחים בגלריות ואתרי אומנות למכירה ברשת.

אפשר למצוא פסלים יקרים יותר, פסלים עתיקים יותר, של יוצרים מפורסמים יותר, כמו צדוק בן דוד, מיכה אולמן, יגאל תומרקין, יעל בלבן, דינה שנהב, סיגלית לנדאו ואחרים – בקטלוגים של גלריות נחשבות, לעיתים לצד המחיר המבוקש ולעיתים יש ליצור קשר טלפוני כדי לקבל את המחיר של היצירה.

 

פסלים ישראליים

 

למצוא פסלים ישראליים למכירה במקומות לא שגרתיים

למרות האמור מעלה, אספני אמנות מנוסים יודעים היטב כי כדי למצוא פסלים בעלי ערך גבוה, שכדאי לצרף לאוסף שלהם, לא די בחיפוש אחר יצירות אלה בגלריות וחנויות אונליין,

אלא יש לחפש אחריהן באוספים פרטיים ואולמות תצוגה ובעיקר – במרתפים ישנים מלאי אבק, עליות גג נשכחות, ארונות סגורים, מחסנים וקופסאות. פעמים רבות, בעליה של היצירה כלל לא יודע שהיצירה השמורה אצלו בארגז נשכח במחסן, היא יצירת אמנות יקרת ערך שכדאי להוציא אותה לאור ואולי עדיף למכור אותה למישהו שיודע מהו ערכה האמיתי.

 

כיצד קובעים מהו ערך של פסל ישראלי?

קיים קושי אובייקטיבי לבצע הערכת שווי מדויקת ועקבית של יצירות אמנות, שכן הערך שלהן עשוי להשתנות בהתאם לטרנדים, אופנות, רוח התקופה, היצע וביקוש ועוד. 

אבל כמו יצירות אמנות אחרות, גם הערכת שווי של פסלים ישראליים נעשית בדרך כלל לפי מספר פרמטרים מקובלים:

  • שם וחתימה של האמן: עד כמה מדובר על אמן בעל שם מוכר ומוערך, שהופיע בתערוכות ומכר בעבר פסלים שלו במחירים כאלה ואחרים? האם חתימת האמן מופיעה על הפריט?
  • חומר גלם – ממה עשוי הפסל? ברונזה? אבל? עץ? מתכת או שיש? זכוכית או חומר אחר?
  • באיזו טכניקה יצרו את הפסל – גילוף או יציקה? חיבור או הרכבה? פיסול בחומר או חיתוך וצביעה? וכן הלאה.
  • יחיד או סדרה – האם זהו פסל יחיד או חלק מתוך סדרת פסלים?
  • נושא – באיזה נושא עוסק הפסל?
  • תקופת יצירה – מתי נוצר הפסל? אמנים שונים זוכים לתמחור שונה עבור יצירות שלהם בתקופות חיים שונות.
  • גודל היצירה – בהשוואה ליצירות אחרות של אותו אמן, האם מדובר על יצירה גדולה ולכן גם יקרה יותר?
  • מצב היצירה – פסל שהשתמר במצב תקין, ללא שברים, בשלמותו, כאשר חומרי הגלם מהם יצרו אותו נותרו במצב טוב, יהיה יקר יותר מאשר פסל מוזנח ובלוי.

 

פסלים עתיקים בישראל

כדי להיחשב עתיק, פסל צריך להיות בן למעלה ממאה שנים. בישראל ניתן למצוא חפצים עתיקים רבים, שכן מדובר על האזור שבו הייתה התיישבות עתיקה בת אלפי שנים.

יחד עם זאת, פסלים עתיקים למכירה הם בדרך כלל פסלים שעברו בתוך המשפחה מדור לדור, או שנמצאו אצל סוחר עתיקות.

כאמור, במקרים מסוימים ניתן גם למצוא מציאות יקרות ערך בארונות, במחסנים ובעליות גג נשכחות – אפילו פסלים עתיקים, אשר כדאי לבדוק את הערך האמיתי שלהם אצל סוחר עתיקות מנוסה, הוגן ואמין, שיוכל לתת לכם הערכת שווי הוגנת עבור הפסל ואף להציע לכם עבורו מחיר שלא תרצו לסרב לו.

לסיכום, ענתיק תק מתמחים באיתור, הערכת שווי ורכישה של אספנות למכירה, בכלל זה גם פסלים עתיקים. יש בידכם פריט עתיק שתרצו לבדוק מה השווי שלו ולקבל תמורתו מחיר הוגן? צרו איתנו קשר!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

פסלים ישראליים
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים