ציורים יהודיים – תיעוד ויזואלי יקר ערך של עולם שנעלם

תוכן עניינים

אופיים של ציורים יהודיים נגזר מן התקופה בה ציירו אותם והמקום שהשפיע על הציירים. משום כך אפשר לראות עם השנים, כי אומנות הציור היהודי התפתחה וגם נפתחה להשפעות שונות. בתחילה היו אלה ציורי איקונוגרפיה בעיקר (סמלים יהודיים, כמו המנורה) שהופיעה בציורים ומאוחר יותר – תיעוד יקר ערך של קהילות יהודיות בתפוצות, לאורך המאה ה 19, אך גם מאוחר יותר. כיום אפשר למצוא ציורים יהודים בסגנונות שונים וכן ציירים ישראלים, המתעדים את ארץ הקודש, את ארץ ישראל החדשה ואת כל מה שביניהן.

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

מה זה בדיוק ציורים יהודיים?

ציורים יהודים מתארים באמצעות התפיסה החזותית של הציירים השונים, את הקהילה היהודית, את הרוח היהודית, את המצב היהודי בתקופה בה ציירו את הציור וכן הלאה. לרוב ציורים אלה מכילים איקונוגרפיה יהודית, עם סמלים כמו המנורה, בית המקדש ותשמישי קדושה שונים, או את היהודים – כפי שנתפסו על ידי הצייר היהודי, במקום ובתקופה בה הוא חי וצייר.

התקופה הבולטת והמוכרת ביותר בתחום הציור היהודי היתה המאה ה 19, לאורכה חלה מגמת פתיחות כלפי היהודים באירופה. אמנים יהודים יצאו ללמוד אומנות יהודית במוסדות אירופאים וכתוצאה, נולדו חלק מהציורים המפורסמים ביותר בז'אנר, אשר מתארים בצורה מרגשת, נוגעת ללב, כנה ואסתטית להפליא, את ההוויה היהודית באותה תקופה.

ציורים יהודיים

 

סוגי ציורים יהודיים ישנים לאורך ההיסטוריה

ציורים יהודים התקיימו כבר בעת העתיקה, כאשר אומנות יהודית בימים ההם התמקדה בעיקר בציור סמלים יהודיים שונים. עד למאה ה- 19, אז כאמור התרחשה פריחה בתחום וציירים יהודים שונים התפרסמו בזכות התיעוד המיוחד והמרגש של הקהילה הגולה.

לאורך המאה העשרים, ציירים יהודים תיעדו את הקהילה ואת השינויים שעוברים עליה, אך גם נפתחו לסגנונות ציור שונים, כמו קוביזם, סוריאליזם, דאדא ועוד, אשר השתקפו ביצירתם ולעיתים הוציאו אותה מההקשר היהודי.

 

ציירים ישראליים – מארץ הקודש ועד ארץ ישראל

עד למאה ה 20 פחות או יותר, ישראל הייתה מיושבת על ידי פלסטינים ויהודים מסורתיים, שלא היתה להם זיקה לתחום האומנות, אלא לצורך עיטור תשמישי קדושה, הגדות של פסח וכן הלאה. משום כך, גם ציירים ישראלים בתקופה ההיא יצרו בעיקר ציורים מסוג זה, שלא עמדו בפני עצמם בתור יצירות אמנות. 

עם זאת, ציירים ישראלים פעלו באופן מתועד וזכו להכרה החל במאה ה 20, עם פתיחת בית הספר לאומנות – בצלאל. אז התמקדו הציורים בעיקר בתיעודים מלאי רגש של ארץ הקודש, כפי שהם ראו, הבינו וחוו אותה, לצד ציורים של קהילות הגולה. מאז ועד היום, ציירים ישראלים מציירים נושאים מגוונים וכבר לא ניתן לאפיין אותם כיצירות יהודיות, או ישראליות באופן מובהק, אלא כל צייר לפי הזרם והגישה האמנותית שלו.

 

ציירים ישראלים מפורסמים בראי הזמן

שורה ארוכה של ציירים ישראלים מפורסמים פרחו בישראל מתחילת המאה העשרים ועד עצם היום הזה, כשהם מציירים במגוון סגנונות, מתארים נושאים שונים בציוריהם – בעיקר בהתאם לתקופה בה הם חיים, ביניהם: ראובן רובין, נחום גוטמן, אנה טיכו, מנשה קדישמן, מרדכי ארדון, אביגדור אריכא, אריה ארוך, לאה ניקל ועוד רבים אחרים.

 

חובבי אמנות ישראלים מעדיפים לרכוש ציורים יהודיים

נראה כי ציורים של ציירים ישראליים ואפילו גם פסלים ישראליים הם העדפה גורפת אצל חובבי אמנות בארץ, אשר מעדיפים לרכוש ציורים ישראלים מפורסמים של ציירים כמו נחום גוטמן, מנשה קדישמן, יוסל ברגנר, ראובן רובין ועוד. בין הציורים האהובים ביותר של ציירים אלה, אפשר למצוא ציורים ישראלים מובהקים, כמו:

בית קפה בטיילת, או בית ביפו – של נחום גוטמן

שתי כבשים – של מנשה קדישמן

נמל יפו העתיקה – של ראובן רובין 

הכלייזמרים – של יוסל ברגנר ועוד.

אבל למעשה, גם ציירים ישראלים בתחילת דרכם מושכים תשומת לב לא מעטה, בדגש על ונופי ארץ ישראל ונושאים יהודיים, לצד עבודות נועזות ועכשוויות יותר.

 

לסיכום, ציור ישראלי משתנה עם הזמן, משקף את החברה בה הוא נוצר. כמו החברה הישראלית, גם ציורים ישראלים שיקפו בעבר בעיקר את קהילות הגלות ואת אורח החיים היהודי – מסורתי וכיום ניתן לראות בהם גם את הישראליות העכשווית, הפתוחה והחדשנית.אם יש בידכם ציורים ישראליים או ציורים יהודיים שאתם רוצים לבדוק את ערכם ולשקול מכירה שלהם – אתם במקום הנכון. צרו קשר למידע נוסף!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

ציורים יהודיים
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים