האם יש ביקוש לשטרות ישנים?

תוכן עניינים

האם גם לכם "שוכבים" במגירה כסף ישן ואתם תוהים מה עושים עם שטרות ישנים שכבר לא ניתנים לשימוש? שטר 200 ישן? שטר עתיק מחו"ל? אז דעו לכם כי בכל זאת תוכלו לנצל אותם לטובת עסקה רווחית לטובתכם, וזאת אם תשכילו למכור אותם לאספנים וסוחרי ענתיקות למיניהם. במה בדיוק מדובר? מייד תבינו.

מה עושים עם שטרות ישנים?

השימוש בשטרות או מטבעות ישנים הינו קדום ביותר – אי שם בסין בסוף האלף הראשון ומשם המנהג התרחב לאירופה. מכך ניתן להבין כי שטרות ישראלים ומכל העולם מזמן קדום, הם כאלה שישנו בדרך כלל סיפור מיוחד מאחוריהם, ובדיוק בשל כך אספנים וסוחרי עתיקות כל כך מעוניינים בהם. כך שהתשובה לשאלה מה עושים עם שטרות שכאלה היא פשוטה – מוכרים אותם למי שיודע להעריך את ערכם ההיסטורי ומוכן לשלם תמורתם כסף רב. וכיצד תדעו לזהות האם השטרות שברשותכם ישנים? ובכן, כשמדברים על שטרות ישראלים ישנים, הרי שהכוונה היא לכל שטר לפני 1985, אז עברו לשימוש בשקל חדש והחלו בייצור שטרות סדרה א'. במהלך השנים יוצרו גם סדרות חדשות של שטרות שהחליפו את הישנים, וגם אותם אספנים וסוחרי עתיקות מחפשים. באותו האופן גם שטרות שיצאו מהמחזור במדינות אחרות בעולם, מעניינים את אותם אנשים במיוחד.

 כיצד תדעו לזהות את ערכם של השטרות?

אספנים וסוחרי עתיקות שמחפשים שטר ישן או שניים למכירה, יודעים להעריך כל שטר על פי מספר פרמטרים:

  • נדירות – ככל שהשטר נדיר יותר, כך ערכו עולה בהתאם. הנדירות היא למעשה המספר הידוע של שטרות דומים בעולם. כאשר השטר יוצר במהדורה מוגבלת, הינו בעל מספר סידורי מיוחד, נושא על גביו חתימה של אישיות חשובה וכמובן ישן מאוד, הדבר יעלה את ערכו עד מאוד.
  • מצב השטר – קיימים מספר סולמות מדידה לקביעת מצבם הפיזי של השטר. אחד מהמדדים, שבו משתמשים גם בארץ קרוי PCGS  וכולל סולם ערכים של 1 עד 70. מדד גבוה יכול להקפיץ את המחיר משמעותית.
  • ביקוש – חלק מהשטרות מבוקשים יותר מאחרים. למשל, שטרות ישנים שנושאים את תמונות מלכת אנגליה, לעומת שטרות שעליהם מעוטרות תמונות של חיות. מעת לעת המגמות משתנות מבחינת הביקוש וניתן להתעדכן על כך בקטלוגים מיוחדים שמדרגים את השטרות השונים.

הערכת שטרות כסף ישנים – לא לפנות לכל אחד 

על מנת לקבל תמורה הולמת לכסף שברשותכם, חשוב מאוד כי תיפנו אל אדם או חברה אשר מקפידים לבצע את הערכת השווי שלהם בצורה הגונה, שקופה ואמינה. חברת ענתיק- תק היא דוגמא מצויינת למקום שכדאי לבצע דרכו הערכת שטרות כסף ישנים. תהליך ההתקשרות עם חברת אספנות ענתיקות פשוט ויעיל. בתחילה תתבקשו לשלוח תמונה של השטרות במייל או בוואטסאפ, ובמידה ונציגי החברה אכן יחשבו כי ברשותכם כסף ששווה משהו מבחינה כספית, הם יגיעו עד אליכם על מנת לבצע אבחון קפדני. את התשלום תקבלו במזומן בו במקום מייד עם סיום האבחון. פשוט וקל.

 

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים