מצאתם מטבעות עתיקים בבית? גלו מהן האפשרויות שלכם

תוכן עניינים

השימוש במטבעות נמצא איתנו כבר אלפי שנים, כך שניתן למצוא אותם במגוון צורות וחומרים. זוהי בדיוק הסיבה שסוחרי עתיקות ואספנים מקצועיים מחפשים כל העת אחר מטבעות עתיקים ומוכנים לשלם עבורם כספים רבים. מצאתם מטבע מסויים במגירה של סבא שנראה לכם עתיק או שקיבלתם במתנה מטבע כחלק מאוסף בתקופת ילדותכם? בהחלט יתכן כי תוכלו למכור אותו ולהרוויח לא מעט. כיצד תדעו לזהות את שווי המטבע שברשותכם ולמי כדאי לכם למכור אותו? להלן התשובות.

למה מתכוונים כשאומרים מטבעות עתיקים או מטבע עתיק?

בעולם העתיקות והאספנות כל חפץ או ענתיקה יוגדרו כעתיקים במידה וגילו עומד על 100 שנים ומעלה. מטבע עתיק, אם כן, הוא כזה שיוצר בתחילת המאה הקודמת ולמעשה עד ל- 640 שנים לפני הספירה, התיעוד הראשוני למטבעות בכלל באזור טורקיה. מטבעות עתיקים שכאלה כבר מאוד נדיר למצוא ורובם כבר הגיעו לאוצרות המוזיאונים, אך מעת לעת צצים להם מטבעות שמקורם ממאות השנים האחרונות והמאה הראשונה אחרי הספירה ואת זה בדיוק סוחרי עתיקות ואספנים מחפשים.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

 

זיהוי מטבעות עתיקים – כיצד הדבר נעשה?

לא כל מטבע שקיבלתם בירושה נחשב לעתיק ועל מנת לוודא זאת חשוב להתקשר עם סוחרי או אספני עתיקות שיודעים לזהות את החפץ שנמצא מולם. זיהוי מטבעות עתיקים מתבצע בתהליך מאוד קפדני שמחייב מקצועיות ברמה גבוהה, ניסיון, ידע בהיסטוריה ובקיאות רבה. מטבעות מורכבים מחומרים מגוונים שעליהם מוטבעים חומרים ויזואליים שונים כגון סמלים, פני מנהיגים ומאורעות היסטוריים. סוחרים ואספנים מקצועיים יודעים לזהות על פי אותם סימנים לאיזו תקופה המטבעות משתייכים ובהתאם לזאת לקבוע את ערכם. במהלך הזיהוי מחפש הסוחר/האספן אחר סימנים שונים שמכוונים אותו אל עבר קביעת הגיל של המטבע ומקורו. הוא יכול לזהות זאת על פי סוג ההטבעה, חיפוש אחר תאריכים שמוטבעים על גבי המטבע ובמקרים אחרים באמצעות קביעת גיל המתכת שממנה עשוי המטבע, מה שניתן לבדוק במעבדה.

כל עוד מדובר במטבעות שיוצרו ב- 300 השנים האחרונות, המשימה קלה יחסית שכן מדובר בפריטים שנמצאים לרוב במצב טוב וניתן להתחקות אחר התיעוד ההיסטורי שלהם ביתר קלות. כאשר נמצא אוצר של ממש, כלומר, מטבעות עתיקים בני 500 שנים ויותר, הרי שהדבר מחייב נבירה עמוקה יותר בהיסטוריה תוך חיפוש רמזים להערכת הגיל המדויק של המטבע. כל עוד תתקשרו עם סוחר/אספן אמין ובעל מוניטין, הרי שהוא ייעזר בדרך כלל גם במנהלי מוזיאונים איתם הוא נמצא בקשרים על מנת להגיע לזיהוי וודאי של המטבע.

שווי מטבעות עתיקים למכירה

בעבר הרחוק, שווים של המטבעות היה שווה לערך החומרים היקרים שהרכיבו אותם. למשל, מטבע זהב עתיק היה שווה את משקלו בזהב, כנ"ל לגבי כסף, ברונזה וכו'. במקרה של מטבעות עתיקים למכירה, שווי המטבע אינו נקבע רק על פי שוויו של החומר ממנו הוא עשוי, אלא הדבר תלוי גם בגיל המטבע, עד כמה הוא נדיר ואיזה רקע היסטורי יש מאחוריו. למשל, מטבעות עתיקים למכירה מהתקופה החשמונאית והביזנטית עשויים להיות בעלי ערך שנע בין 100 שקלים למטבע ועד ל- 100 דולר למטבע. לעומת זאת, במכירה פומבית נמכר בעבר מטבע בכ- 250,000 דולר רק משום שמקורו ממרד היהודים הראשון ביוונים ועד כה תועדו רק שני פריטים שכאלו בכל העולם.

דוגמאות אלו נועדו להמחיש את העובדה שבשוק האספנות המחיר הוא פקטור של היצע וביקוש ועד כמה מדובר במטבעות נדירים. ועדיין, חשוב לדעת כי לא כל המטבעות הינם שווי ערך גם אם הם מאותה התקופה. הדבר שמבדיל ביניהם הוא מה שקרוי "סולם שלדון". סולם זה מדרג את המטבעות בסקאלה של 0 עד 70 כאשר "0" מציין חומר שלא ברור האם הוא שימש בעבר כמטבע (נמצא במצב לא טוב בעליל) ו-"70" מציין כי מדובר במטבע באופן ברור, ללא סימני שחיקה למיניהם. כלומר, שוויים של מטבעות עתיקים נקבע על פי כוחות ההיצע והביקוש, הנדירות, והגיל וגם על פי סולם שלדון.

 ניתן להיעזר גם בקטלוג מטבעות עתיקות

אפשרות נוספת שתעזור לכם להבין כמה המטבע שברשותכם שווה, בשונה מהערכה של ענתיקות אחרות כגון תכשיטים עתיקים למשל, היא באמצעות צפייה בקטלוג מטבעות מיוחד. למה הכוונה? ובכן,  עבור כל סוג של מטבע עתיק למכירה (למשל עבור: מטבע סוברין אנגלי),יש קטלוג מיוחד המופק מדי שנה ובו פירוט כל מלאי המטבעות הידוע עד כה, לפי שנים. את הקטלוגים ניתן להוריד מהאינטרנט, כאשר בהם מופיעים פרטי המטבעות, עם תמונות מפורטות ומחיר המכירה הפומבית האחרונה לאותה השנה. אותן מכירות פומביות של מטבעות עתיקות מתקיימות בכל רחבי העולם ואספנים וסוחרי עתיקות נוהגים להיות מעורבים מאוד בכל הקשור לכך ועל כן מעורים היטב במחירים. כך שלאחר הצפייה בקטלוג רצוי להתקשר עם סוחר או אספן מקצועי, לקבל מידע נדרש ולהתייעץ. סוחר/אספן רציני יגיע עד אליכם, יבחן את המטבע לפרטי פרטים ויעניק לכם הצעת מחיר שתוכלו להשוות לקטלוג. את הכסף תקבלו במזומן.

 

מכירת מטבעות ישנים – גם שווה לכם כסף

אומנם מטבעות עתיקים הם אלו שבעיקר מעניינים את סוחרי ואספני העתיקות, אך דעו לכם כי גם אם ברשותכם אך ורק מטבעות ישנים ולאו דווקא עתיקים, הם יכולים להיות שווים לכם כסף. ההבדל בין מטבע ישן לעתיק הוא בגיל המטבע, שהינו מתחת ל-100 שנים. מכירת מטבעות ישנים מתבצעת אף היא אל מול סוחרי ואספני עתיקות מקצועיים והתהליך די דומה. הסוחר/אספן יאפיין את המטבע שברשותכם, יגלה האם מדובר במטבע עתיק או ישן ובהתאם לזאת יעניק לכם הצעת מחיר אמינה ושקופה. חושבים שיש ברשותכם מטבעות עתיקים יקרים? בחברת ענתיק-תק ישמחו לבחון את המטבעות שלכם לעומק ולהעניק לכם את התמורה המלאה עבורם. תוכלו לשלוח את תמונת המטבעות לווטסאפ או המייל שלנו לשם אבחון ראשוני ובהתאם לממצאים אנו כבר נגיע עד אליכם ונבצע אבחון קפדני. מצפים להודעה מכם.

 

שאלות נפוצות – וגם תשובות!

מה ניתן לעשות עם מטבעות עתיקים?

אם יש לכם במגירה מטבעות שכבר יצאו משימוש לפני שנים רבות, כאלה שאולי קיבלתם בירושה מסבא וסבתא ונחשבים לעתיקים מאוד, דעו לכם כי מדובר בפריטי אספנות מבוקשים אשר חברות דוגמת ענתיק-תק תמיד מחפשות לרכוש.

מה נחשב למטבע עתיק?

כמובן שלא כל מטבע שיצא מהמחזור נחשב לעתיק, ולמעשה רק מטבעות שיוצרו לפני כ-100 שנים לפחות נחשבים לכאלה. המטבע שברשותכם יוצר לפני פחות מ-100 שנים? על פי ההגדרה הוא נחשב כמטבע ישן ולא עתיק. גם הוא יכול להיות שווה עבורכם סכום כסף מסויים, אך מטבעות עתיקים נחשבים למבוקשים יותר.

כיצד נקבע הערך של מטבעות עתיקים למכירה?

ישנם מספר קריטריונים אשר קובעים את הערך של מטבע עתיק, דוגמת גילו, נדירותו, הרקע ההיסטורי שלו, סוג החומר ממנו יוצר ומשקלו. בחברת אספנות מקצועית ידעו לקבוע את ערך המטבעות שברשותכם על פי זיהוי של מספר סימנים ושימוש בין היתר גם בסולם שלדון, אשר מדרג את איכות כל המטבעות בעולם.

 

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים