מטבע זהב אנגלי – פריט אספנות מבוקש

תוכן עניינים

אנגליה הינה מדינה בעלת עבר מפואר של שושלות מלכים, שדיוקניהם מעטרים מטבעות זהב שיוצרו החל מהמאה ה- 15 ואילך. מה זה אומר מבחינתכם? שאם יש ברשותכם מטבע זהב אנגלי מהסוג הזה (קרוי גם מטבע זהב בריטי), תוכלו למכור אותו לחברות אספנות אשר מחפשות כל העת אחר פריטים מהסוג הזה. מה כל כך מיוחד במטבעות האלה? כיצד נקבע ערכם? וכמה תוכלו לקבלת תמורתם כל עוד תתקשרו עם חברת אספנות מקצועית ואמינה? הנה כל התשובות.

מטבע זהב אנגלי – למה הכוונה?

כאשר מדברים על מטבע זהב אנגלי, מתכוונים לכזה אשר נושא על גביו את דיוקנו של המלך השולט בשנת ההפקה שלו, כשמעברו השני מוטבע סמל בריטניה ולצידו דיוקנו של ג'ורג' הקדוש, שרכוב על סוסו וצד דרקון. המטבע קרוי בלועזית "סוברין" (Soverein) ובעברית, ריבון (מושל, מנהיג), בשל הטבעת דיוקן המנהיג על המטבע. כאמור, מטבעות זהב אנגליות החלו להיות מיוצרים החל מסוף המאה ה- 15 והוחלפו בכל פעם שהתחלף מלך אנגליה באותה התקופה.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

מטבע זהב אנגלי

לירה זהב אנגלית – מטבע הסוברין הראשון

מטבעות אנגליים סובירינים נקראו באותה תקופה גם לירה זהב אנגלית, מאחר והם שיקפו ערך של לירה סטרלינג אחת ושימשו בעיקר לסחר חליפין. הם שקלו כ- 15.6 גרם בטוהר זהב של 23 קראט. כ- 300 שנים לאחר הפקתם לראשונה, נכנסה האימפריה הבריטית לתקופת ה- "שפל הגדול", מה שחייב שימוש באמצעי סחר חליפין בעלי ערך נמוך יותר, כך שהמטבע שינה את פניו מבחינה משקלית (לבערך 7 גרם זהב טהור) והיה שווה בזמנו כ- 20 שילינג בלבד.

השינוי של מטבעות הסוברין לאורך הזמן הוא לא רק מבחינה משקלית וערך המטבע. בעוד מטבע בריטי בעבר שימש בתור אמצעי תשלום, כיום מיוצרים סוברינים בעיקר לצרכי אספנות והשקעה בזהב. משקלם בימינו הוא כ- 7.98 גרם, הם עשויים מזהב 22 קראט, בעלי קוטר של 22.05 מ"מ ובעובי של 1.52 מ"מ. כמו כן, מעת לעת מתבצע ייצור מיוחד של מטבעות בריטיים מזהב בממדים שונים מהסטנדרט, כגון מטבע אנגלי קטן מזהב במשקל של פחות משני גרמים, הקרוי "רבע סוברין", או מטבע זהב גדול במיוחד, כגון מטבע שני סוברינים או חמישה סוברינים.

כמה שווה מטבע סוברין אנגלי בעולם האספנות?

ישנם מספר פקטורים שקובעים מהו השווי של מטבעות זהב אנגליים:

  • משקל – ככל שמדובר במטבע שמכיל יותר זהב, כך ערכו יעלה בהתאם.
  • טוהר הזהב – ישנם סובירינים שעשויים מזהב טהור לחלוטין ואחרים פחות טהורים.
  • מצב פיזי – מטבעות שמורים היטב (קרוי גם כ- "מצב MINT") שווים הרבה יותר כסף מאשר מטבעות שניזוקו.
  • גיל – ככל שמדובר במטבע ישן יותר, כך הוא נדיר יותר והביקוש עבורו יעלה. מטבע שגילו מעל 100 שנים כבר נחשב לפריט ענתיקה של ממש.
  • ייצור – ישנם מטבעות שיוצרו באנגליה עצמה, אחרים בהודו, אוסטרליה ומדינות אחרות שבעבר היו חלק מהאימפריה הבריטית (אך לא בישראל). למטבעות אלו ערך שונה בהתאם לנדירותם ואיכות הייצור שלהם.

למי ניתן למכור מטבעות בריטיים מזהב?

אספנים רבים מודעים לערך הרב והייחודיות של מטבעות סוברין בריטיים ומחפשים כל העת לשים את ידם על כמה שיותר מהם. יחד עם זאת, חשוב שלא להתקשר עם כל אחד, שכן לא לכולם הידע או הרצון להעריך את מטבע הסוברין שברשותכם במדויק, מה שיתבטא בהצעת המחיר שתקבלו. יש ברשותכם מטבע זהב אנגלי וברצונכם להפיק ממנו את מירב הרווחים? צרו קשר עם חברת ענתיק-תק ואנו כבר נדאג להגיע עד אליכם על מנת לבחון את המטבע בצורה מדוקדקת. את התשלום תקבלו במזומן מייד בסיום הבדיקה. בנוסף למטבעות, חברת ענתיק-תק קונה זהב ועתיקות נוספות.

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

מטבע זהב אנגלי
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים