מטבעות ישנים – כל מה שתוכלו לעשות איתם היום

תוכן עניינים

רבים מאיתנו מחזיקים בביתם מטבעות ישנים שנאספו במרוצת השנים. אלו יכולים להיות מטבעות שכבר יצאו משימוש ונשכחו במגירה או כאלה שקיבלנו במתנה מההורים או סבא וסבתא, מאחר ויש להם משמעות מיוחדת עבורם. מאיזו סיבה שלא תהיה, דעו לכם כי הם יכולים להיות שווים לכם כסף רב. מי יוכל לעזור לכם לגלות את ערכם ואף ירצה לקנות אותם מכם? אספנים וסוחרי עתיקות, כמובן.

מטבעות ישנים – למה הכוונה?

ניתן להגיד כי מדובר בכאלה שכבר יצאו מהמחזור ואינם משמשים יותר לצרכי עסקאות. השקל החדש למשל, נכנס לחיינו במהלך שנת 1985 כך שאם מסתכלים על שוק האספנות בישראל או ענתיקות, כל מטבע שגילו גדול יותר ייחשב למטבע ישן. אלא שהמציאות מראה כי גם אחרים שיוצרו במהלך שנות ה- 90 עשויים להיות מבוקשים ביותר וזאת בשל נדירותם, למשל לצורך זיכרון או הוקרה במהדורות מוגבלות.

מה לעשות עם מטבעות ישנים? חישבו מה סוחרי עתיקות ואספנים מחפשים

אם אתם תוהים מה לעשות עם מטבעות ישנים, דעו כי ככל שהמטבע ישן יותר, כך רוכשי עתיקות ואספנים יגלו בו יותר עניין. למעשה, מטבעות שגילם גדול מ- 100 שנים נחשבים למבוקשים ביותר ומוגדרים כעתיקות של ממש. אלו יכולים להיות מכל רחבי העולם שמתגלים מעת לעת וקשורים בצורה הדוקה להיסטוריה האנושית, לתקופת ימי הביניים ואף טרם לכך. כמו כן, הם נבדלים ביניהם לא רק בתקופה ההיסטורית שנעשה בהם שימוש אלא גם בסוג החומר מהם יוצרו, כאשר בזמנים הרחוקים מאוד ניתן היה למצוא כאלה שיוצרו גם מכסף וזהב טהורים וככל שהשנים עברו הם החלו להיות מיוצרים מחומרים זולים יותר דוגמת נחושת, ניקל וכו'. זוהי עוד סיבה לכך שמטבעות ממש ישנים שווים יותר.

 

כיצד נקבע שווי מטבעות ישנים?

ישנם מספר גורמים שעוזרים לחשב שווי של מטבע ישן או עתיק, בדיוק כמו הערכת שעון עתיק, ציורים, כלי כסף ועוד, אך מה שבעיקר קובע את סדר הגודל של הצעת המחיר שתקבלו הוא כוחות ההיצע והביקוש. לכן חשוב להתקשר עם חברה שמעורה בשוק האספנות ועוקבת כל העת אחר מכירות פומביות הקשורות בתחום. באופן כללי, אלו הקריטריונים לקביעת השווי שלהם:

  • גיל המטבע – ככל שהמטבע ישן יותר, כך ערכו יעלה בהתאם. ישנם מטבעות שעליהם ניתן לקבל מאות, אלפי ואף עשרות אלפי שקלים פר מטבע.
  • ייחודיות – ישנם מטבעות שהופקו בכמויות גדולות ולכן פחות נדירים. עבור כאלה המחיר שתקבלו לא יהיה כל כך גבוה. אלא שאם יתגלה שהמטבע שברשותכם נדיר ואף ישנו מאחוריו סיפור מיוחד, המחיר יקפוץ משמעותית.
  • מצב המטבע – מטבע נועד מראש לשרוד את פגעי הזמן. יחד עם זאת, פעמים רבות תנאי אחסון קשים או חשיפה ממושכת לחום ורטיבות פוגעים במטבעות שעשויים לפתח קורוזיה ושברים. אך ככל שמצב המטבעות טוב יותר, כך הערך שלהם גדל. את מצב המטבע קובעים באמצעות מדד שקרוי "סולם שלדון" שכל סוחר עתיקות מקצועי מכיר.

 

בחברת ענתיק-תק מתמחים באפיון של שטרות, מטבעות ומדליות, וישמחו להגיע עד אליכם, לבדוק את מה שיש ברשותכם לפרטי פרטים ולהעניק לכם הצעת מחיר הוגנת. גם אם מצאתם שטר 200 ישן או מטבע של שקל אחד בלבד, ייתכן ותוכלו להריווח מהם כסף. אתם מוזמנים ליצור קשר עימנו בוואטסאפ, במייל או בטלפון ותקבלו מענה מהיר.

 

שאלות נפוצות – וגם תשובות!

מטבעות ישנים – למה הכוונה?

מטבעות ישנים הם כאלה שכבר יצאו מהמחזור ולא ניתן להשתמש בהם לצרכי עסקאות רכישה. ניתן לחלק את אותם מטבעות לשתי קבוצות עיקריות – מטבעות בני פחות מ-100 שנים ומטבעות שיוצרו לפני יותר מ- 100 שנים, מה שהופך אותם כבר למטבעות עתיקים ונדירים.

מה ניתן לעשות עם מטבעות ישנים?

ניתן להעמיד מטבעות עתיקים למכירה. חברות אספנות דוגמת ענתיק-תק, מחפשות כל העת אחר מטבעות ישנים. הן סוחרות בהם בהמשך מול אספנים או מוזיאונים ומוכנות לשלם סכומים נאים עבורם, בהתאם לנדירותם וייחודיותם. ככל שהמטבע ישן ומיוחד יותר, כך בדרך כלל הצעת המחיר שתקבלו תהיה גבוהה יותר.

כיצד נקבע השווי הכספי של מטבעות ישנים?

ישנם מספר קריטריונים אשר קובעים את השווי הכספי של מטבע ישן. ראשית כל, גיל המטבע– ככל שמדובר במטבע ישן ונדיר יותר, כך ההצעה הכספית עבורו תהיה גבוהה יותר. גם החומר ממנו עשוי המטבע משפיע על הצעת המחיר, כמו גם מצבו מבחינה מראה. בחברת אספנות מקצועית יודעים לאפיין כל מטבע על סמך הקריטריונים הללו ובהתאם לזאת להעניק הצעת מחיר הוגנת ואת התשלום במזומן.

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים