ספרי קודש עתיקים – הסיפור שבין המילים

תוכן עניינים

ספרי קודש עתיקים, בדומה לפריטי יודאיקה שונים, מייצגים את הסיפור האישי או המשפחתי המיוחד של הבעלים שלהם. אך שלא כמו פריטי יודאיקה אחרים, ספרי קודש מייצגים גם את עולם הרוח והיצירה היהודית של התקופה בה נכתבו והמקום בו נדפסו. 

ספרים אלה מגיעים מתקופות ומקומות שונים בעולם, כמו אנגליה לפני גירוש היהודים, ספרד בתקופת תור הזהב, איטליה לפני תחילת האינקוויזיציה ועוד. ספרי קודש כאלה יכולים להיות בעלי ערך עצום – בהתאם לתקופה בה הודפסו, הסיפור שהם מספרים בין המילים, בין השורות, בעיצוב הכריכה ועוד. אם כן – מה משפיע על ערכם של ספרי קודש עתיקים ומה עושים אם יש לכם ספרי קודש עתיקים למכירה?

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

 

קונים ספרי קודש בהתאם לאופנות וביקוש

הערך הכספי של ספרי קודש ישנים, גם אם הם נדירים, יכול להשתנות בהתאם לאופנות, טרנדים, ביקוש והיצע. לכן, כדי להבין ערכו של ספר קודש עתיק, או אוסף ספרים כאלה, יש להבין אם הוא נושא עימו ערך אספני, עבור קהל היעד של אנשים אשר קונים ספרי קודש מסיבות שונות.

ספרי קודש

איפה מסתתרים ספרי קודש עתיקים למכירה?

בדרך כלל, ספרי קודש ישנים, נדירים ומבוקשים, מתגלים כאשר אתם מפנים דירה ישנה עם ספריה גדולה מעלה אבק, או עליית גג שיש בה פריטים נשכחים. ספרים אלה יכולים גם להתגלות כאשר קונים דירה על תכולתה ומגלים בה ספרייה נשכחת. אוצר של ממש יכול להתגלות בפניכם אם יש לכם גישה לבית ובו מספר גדול של ספרים ישנים, נשכחים שאינם מקוטלגים ותוכנם אינו ידוע.

 

דפוס סלאוויטא – דפוס האחים שפירא

דפוס סלאוויטא נקרא גם דפוס האחים שפירא, היה בית דפוס עברי בעיירה סלאוויטא, אשר כיום נמצאת באוקראינה. הדפוס פעל כמה עשרות שנים, מיום היווסדו בשנת 1792 על ידי רב העירייה, בעיקר לצורך הדפסת ספרי חסידות. אבל התפרסם במיוחד בזכות מהדורות מפוארות של תלמוד בבלי שהודפסו בו.

בשנת 1807 אף קיבל הדפוס זכויות בלעדיות על הדפסה של התלמוד הבבלי למשך 25 שנה ולמרות זאת, הוא נדפס בשנים ההן בשלוש מהדורות בלבד, כנראה בגלל עלויות הדפסה גבוהות של המהדורה היוקרתית. משום כך הוא נחשב עד היום נדיר ויקר המציאות.

 

דפוס זיטאמיר – דפוס ז'יטומיר

בשנת 1847 עבר דפוס סלאוויטא לעיירה ז'יטומיר, אשר נחשבה על ידי הממשלה הרוסית למרכז יהודי רשמי ולכן רק שם ובווילנא, התירו ליהודים להדפיס ספרים בעברית.בין היתר, הודפס בז'יטומיר גם תלמוד בבלי, עליו היו זכויות בלעדיות, כזכור – לבעלי הדפוס.

במקביל לפעילותו של הדפוס בעיירה ז'יטומיר – זיטאמיר, התיישבו במקום גם בתי מדרש לרבנים, מוסדות חינוך יהודיים וכן סופרי יידיש רבים, כמו מנדלי מו"ס, גלוטובר ואף חיים נחמן ביאליק – אשר חי שם לאורך ילדותו.

 

הסיפור המיוחד של דפוסי סלאוויטא וזיטומיר

הסיפור הבא, שכמו לקוח מתוך אגדה של האחים גרים, מתאר בצורה נפלאה את החשיבות של הסיפורים מאחורי הספרים. לכל ספר עתיק באשר הוא, יש סיפור העומד מאחוריו ומשפיע לאין ערוך על ערכו: מסופר כי בניו של רב העירייה – האחים שפירא, אשר ניהלו את דפוס סלאוויטא, פיטרו את אחד העובדים שלהם, אשר התאבד לאחר הפיטורים.

באקט של נקמה, משפחתו של העובד העלילה עלילה על האחים, כי הם עוברים על חוק הצנזורה הרוסי. בתגובה, נסגרו כל בתי הדפוס העבריים באימפריה הרוסית בשנת 1836, פרט לשני בתי דפוס בודדים. האחים עברו עינויים ונשלחו לגלות בסיביר במשך 17 שנה (!!!), עד שקיבלו חנינה מהקיסר. לאחר מכן שבו ופתחו בית דפוס בז'יטומיר – גם שם הדפיסו את תלמוד בבלי המפורסם, לצד ספרי תורה וספרי קודש אחרים.

 

מי קונה ספרי קודש ישנים?

אפשר למכור ספרי קודש ישנים באיביי או אמזון, אבל שם גם קיים סיכוי גבוה לקבל מחיר נמוך במיוחד עבור הספר (ניתן למצוא שם גם במחיר של שקלים בודדים). אפשר למצוא קונים בין סוחרי ספרים עתיקים, או סוחרי יודאיקה, אך חשוב לוודא כי עומד מולכם אדם מקצועי והגון, כדי לוודא שאתם מבלים עבור הספר את התמורה הראויה. ענתיק תק מתמחים באיתור והערכה מקצועית של עתיקות למכירה מכל הסוגים, בכלל זה גם ספרי קודש. אם אתם חושבים שיש ברשותכם ספר בעל ערך – אנחנו מתחייבים לתת לכם הצעת מחיר שלא תרצו לסרב לה.

לסיכום, אם יש בידכם ספרי קודש ואתם חושבים שיש בהם ערך מיוחד, או סיפור מעניין העומד מאחורי הדפסת הספר והעברתו מיד ליד לאורך שנים –  נשמח לשמוע את הסיפור שלכם ולתת לכם הצעה הוגנת ומשתלמת עבורו. צרו איתנו קשר למידע נוסף.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

ספרי קודש
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים