אמנות יהודית – עניין של זמן

תוכן עניינים

אמנות יהודית משקפת את התמורות והתהפוכות, השמחות והטרגדיות של העם היהודי לאורך ההיסטוריה. בתחילת דרכה היא צמודה לשורשים ולמסורת, אך כמו העם היהודי בעצמו, עם השנים היא נפתחת ומתפתחת למחוזות ונופים נוספים. 

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

אומנות יהודית – קצת קשה להגדיר מה זה בדיוק

לא פשוט להגדיר מהי אומנות יהודית. הסיבה העיקרית לכך היא השינויים הגדולים שעברו על העם היהודי ושינו לאין ערוך את התפיסה של העם כלפי עצמו, כלפי האמונה וכלפי הביטויים של האמונה, בתוכם גם ביטויים שנחשבו בעבר אסורים ובהמשך, הפכו נפוצים (כמו ציור יהודי למשל).

מלבד זאת, בתוך מגוון רחב של צורות אמנות יהודית, אפשר למצוא ציורים עתיקים, פיסול ויודאיקה, אבל גם ארכיטקטורה ואמנות שימושית.

לעיתים ניתן לכנות בשם אמנות יהודית גם ציורים המתארים את חיי היהודים בארצות הגולה ואף בארץ ישראל, כפי שצוירו על ידי ציירים נוצרים אשר הוקסמו מהמיעוטים השונים בארצותיהם וביקשו לתת להם תיאור אומנותי, או כאלה שנסעו לטייל בארץ הקודש והביאו איתם תיאורים מאויירים של מה שראו.

משום כך, קיים מגוון רחב מאוד של פריטים, שיכולים להיחשב לאומנות יהודית, או לא – בהתאם פרמטרים שונים ואף בהתאם למי שמתעניין ברכישה שלהם.

יחד עם זאת, הגישה הרווחת ביותר היא זו המתייחסת לפריטי יודאיקה שונים ואל תיאורים אמנותיים של תשמישי קדושה כאל אומנות יהודית יותר מאשר כל ביטוי אומנותי יהודי אחר.

 

אמנות יהודית

אומנות יהודית עתיקה

למרות ציווי המובהק המופיע בעשרת הדיברות:

"לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה אֲשֶׁר בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וַאֲשֶׁר בָּאָרֶץ מִתָּחַת וַאֲשֶׁר בַּמַּיִם מִתַּחַת לָאָרֶץ. לֹא תִשְׁתַּחֲוֶה לָהֶם וְלֹא תָעָבְדֵם"

אמנות יהודית חיה וקיימת עוד בתקופות עתיקות יומין. אפשר לראות אותה על גבי פסיפסים עתיקים ברחבי הארץ וכן בבתי כנסת עתיקים ברחבי העולם.

שלמה המלך בנה את בית המקדש הראשון בדגש ניכר על אדריכלות מפוארת, עיטורים וקישוטים שנועדו בעיקר כדי להדגיש את חשיבותו של המבנה. 

גם המלך הורדוס בנה את בית המקדש השני בדגש ניכר על פאר, הדר ואומנות בצורות שונות.

עם זאת, אומנות יהודית עתיקה כוללת בעיקר שימוש באיקונוגרפיות – רימונים ושבעת המינים, בית המקדש, תשמישי קדושה ועוד.

יצירות יהודיות שנוצרו בארצות האסלאם כוללות משטחים גיאומטריים דקורטיביים וערבסקות בהשפעת האומנות האיסלאמית, עם תיאור מינימלי של דמויות או כלל לא.

מנגד, אומנות יהודית עתיקה באירופה לעיתים כוללת גם איור של דמויות, שוב – בעיקר כאשר מדובר על עיטור קירות של בתי כנסת בתיאורים מהתורה. בשלב זה ייתכן שקיבלתם את האומנות בירושה ואתם מחפשים קונה ירושות למכור לו את האומנות. 

 

אמנות יהודית ציורים – ז'אנר יחסית חדש

ציורים במסורת היהודית עד תחילת המאה ה 19 בערך, היו מקובלים בעיקר בתור עיטורים להגדות של פסח או תשמישי קדושה אחרים. אחרת, היו אלה איקונוגרפיות (שימוש בסמלים) יהודיות, של המנורה, בית המקדש ומלי קדושה אחרים של היהדות.

החל במאה התשע עשרה, אירופה נפתחה מעט כלפי היהדות ואיפשרה ליהודים להיות חלק מהחברה. כך קרה שבתי ספר לאומנות קיבלו גם יהודים ואז החלו להופיע מה שנקרא בימינו – ציורים יהודים. ציורים אלה מתארים בעיקר רגעים מחיי היומיום בקהילות הגלות, אך גם נושאים שונים מהתורה, כמו עקידת יצחק, יהודים מתפללים בבית הכנסת, פסל "מתתיהו החשמונאי" פסל "נמרוד" ועוד פסלים ישראליים אחרים.

 

כיצד קובעים ערך של יצירת אמנות יהודית?

ערכה של יצירת אמנות יהודית נקבעת לפי מספר פרמטרים מוכרים בעולם האמנות:

  • האמן – האם הוא מוכר ומוערך? האם יש לו יצירות שעמדו במבחן הזמן?
  • וידוא אותנטיות של הפריט – האם יש חתימה אותנטית או סימן אחר המעיד כי מדובר על יצירה מקורית?
  • היסטוריה של הפריט – פריט עתיק, העומד גם בפרמטרים אחרים של הערכת יצירת אמנות, יכול להיחשב יקר יותר, אם עומד מאחוריו סיפור מעניין, אם היה בבעלות אדם ידוע בעבר, אם הופיע בתערוכות ותצוגות בעבר ועוד.
  • תקופה – עד כמה היצירה משקפת את התקופה בה נוצרה ואת הסיפור הייחודי של העם היהודי באותה עת?
  • חומרי גלם – האם מדובר על חנוכיה עתיקה משובצת זהב למשל, או על צלחת חרס מעוטרת?
  • איכות/טיב הביצוע
  • גודל היצירה

לסיכום, קיים מגוון עצום של יצירות אמנות יהודית, אותן כדאי להציג בפני בעלי מקצוע אמינים והוגנים אשר מחפשים אספנות למכירה, לצורך קבלת הערכה הולמת וראויה עבור הפריט. אם יש בידכם פריט אומנות יהודית שאתם רוצים לבחון את ערכו – אנא פנו אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

אמנות יהודית
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים