סמלי צבא ההגנה לישראל – גאווה ישראלית או פריטים יקרי ערך?

תוכן עניינים

סמלי צבא הגנה לישראל הם סמלים שיש להם ערך פורמלי ושימושים שונים בחיי הצבא, אבל יש להם ללא ספק גם ערך רגשי, סמלי, היסטורי ומהותי – עבור אינספור אנשים בישראל ובעולם. מתוך מגוון רחב של סמלי צבא ההגנה לישראל, אפשר למצוא סמלי יחידה מבד, סיכות חיל ממתכת, סיכות כומתה ואף אותות הוקרה, מלחמה ודגלים, עיטורים ועוד. סמלים ותגים ישנים אף נכללים בקטגוריית פרטי אספנות.

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

תגי יחידה ישנים

קיימים מאות תגי יחידה צה"ל שונים בסגנונות עיצוב מגוונים, אשר לכל אחד מהם יש משמעות מיוחדת.  בין תגי צה"ל המפורסמים, ניתן למצוא את תג חטיבת הצנחנים עליו מופיע נחש עם כנפיים על רקע אדום – הצבע הבינלאומי של הצנחנים. העיצוב הוא רפרנס לאמירה צינית של גמאל עבדל נאצר משנת 1954 כי "ליהודים יהיו צנחנים כשלנחשים יהיו כנפיים".

תג חטיבת גולני הוא אחד מבין שנ תגי יחידות צהל שצורתו מרובעת. צבעי הכתום והירוק של התג מייצגים את אזור הצפון ואת אזור הדרום, שהם אזורי הפעולה העיקריים של החטיבה ואילו עץ הזית המופיע על התג, עם שורשים חשופים, מייצג את הנאמנות העמוקה של לוחמי היחידה לארץ ישראל, ערכיה ותושביה. אך יש גם סמלי צה"ל שאינם תגי יחידה.

סמלי צבא ההגנה לישראל

סמלי חיילות בצה"ל

סמלים בצה"ל מעוצבים בהתאם לחייל אליו שייכת היחידה. לכן, לכל הסמלים של היחידות השייכות לחיל הרפואה למשל, יש רקע אדום ומשולב בהם ציור של נחש בצורות שונות. הצבע הדומיננטי של תגי חיל האוויר הוא כחול ולרוב משולבים תגי היחידות של חיל האוויר גם עם סמלי כנפיים.

 

סמלי יחידות צה"ל

קיימים אינספור סמלי יחידות צה"ל, אשר מעוצבים בהתאם לחיל אליו שייכת היחידה ובהתאם לערכי היחידה, תפקידי החיילים ביחידה ועוד.

סמלי צבא ממתכת – סיכות צה"ל

סמלי צה"ל בצורת סיכות משמשות בתור סיכות כומתה, אבל גם ובעיקר – בתור אות וסמל לסיום קורס, אתגר מיוחד, מסלול, או הכשרה צבאית מסוימת.

מטרת הסיכות היא לשמש סימן המעיד על ההכשרה, ההסמכה של החייל וכן על הישגים. קיימות למשל סיכות קצונה, מיוחדות לדרגות שונות של קצונה, לעומת סיכות מיוחדות למסיימי קורסים התנדבותיים בצה"ל, כמו קורס צנחנים, שבסופו מקבלים את הסיכה המפורסמת עם כנפי צניחה וכן הלאה. סמלים של צה"ל ממתכת, יכולים לשמש גם לצורך ציון השתייכות יחידתית במערך הלוחם, כמו סיכת לוחם במערך ההגנה האווירית, או סיכת לוחם ביחידת מגלן ועוד.

גם סיכות מקצוע הן סמלים צבאיים ממתכת, שיש להם ערך סמלי רב ולעיתים גם ערך כספי. בתוך קטגוריה זו אפשר למצוא סיכת חובש, או פרמדיק, סיכת תוכניתן ואף סיכת מגן בסייבר, לצד רבות אחרות.

 

איפה מוצאים סיכות צה"ל לקנייה?

ניתן למצוא מגוון רחב של סיכות צה"ל לקנייה באתרי אינטרנט וחנויות מתמחות בציוד לחיילים. עם זאת, יש סיכות צה"ל שניתן לקבל רק במסגרת שירות צבאי, או בירושה מהחייל שקיבל את הסיכה במקור, או בחנויות ואתרים מתמחים במכירה של סיכות צה"ל מיוחדות.

 

סמלי כוחות הגנה מלפני קום המדינה

כוחות המחתרת, אשר לימים הפכו לחלק מצבא ההגנה לישראל נחשבו בעיני היישוב היהודי לגיבורים ונחשבים כך עד היום. חלקם הותירו אחריהם מורשת מפוארת וגם סמלים.

סמל הפלמ"ח – שתי שיבולים וחרב. הסמל נבחר בחשאי, בהתאם לאילוצים של אותם הימים ועיטר את הסמלים של שלוש חטיבות הפלמ"ח – חטיבת הראל, חטיבת יפתח וחטיבת הנגב המפורסמות.

סמל האצ"ל – יד אוחזת רובה על רקע ארץ ישראל, מסמלת היטב את התפיסה שעמדה בבסיס הארגון שבה האמינו חבריו. התפקיד המשמעותי שמילאו חברי הארגון בימים שלפני קום המדינה ובימי מלחמת העצמאות וכן לאחר קום המדינה, הופך את סמלי האצל לרבי ערך.

סמל ניל"י – סמלו של ארגון המחתרת האגדי, שפעל בארץ ישראל בתקופת מלחמת העולם השנייה תחת שלטון העות'מאנים. הפעולות החשובות שביצעו חברי הארגון הצילו עשרות אלפי אנשים ממוות, סייעה לגירוש העות'מאנים מן הארץ ועליית השלטון הבריטי.

 

לסיכום, גופי הביטחון וההגנה השונים של ישראל לאורך ההיסטוריה מתהדרים בסמלים, תגים וסיכות, אשר נושאים עימם משמעויות עמוקות וחשובות. אם יש לכם סמלים ישנים למכירה, חפצי אספנות ענתיקות או שאתם מחפשים סמלי צה"ל מיוחדים לקנייה – אתם במקום הנכון. צרו קשר למידע נוסף!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

סמלי צבא ההגנה לישראל
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים