זהב עתיק

תוכן עניינים

קשה מאוד לתאר את ההרגשה והריגוש כאשר מוצאים חפץ עתיק ומיוחד, קל וחומר כאשר הוא עשוי מזהב. זוהי בדיוק הסיבה שבעטיה אנשים ואספנים רבים מחפשים כל העת אחר חפצים שכאלה ומוכנים לשלם בעבורם כסף רב. ככל שמדובר בחפץ זהב עתיק ומיוחד יותר כך ערכו הכספי עולה. כך שאם יש ברשותכם חפץ שכזה, אם בעקבות קבלת ירושה או אם בשל פינוי דירה למשל, בהחלט תוכלו למכור אותו ולצאת עם רווח נאה. למי כדאי למכור, וכיצד תדעו את ערכו המדויק? להלן מידע מועיל שיעזור לכם ויעשה סדר בדברים.

כיצד נקבע ערכו של זהב עתיק?

בטרם ניגע בהערכת השווי הזהב, הבה נבחן כיצד נקבע המחיר באופן כללי ביותר. ובכן, ערכו של חפץ העשוי מזהב נקבע ראשית כל על פי טוהר הזהב של החפץ, משקלו ושער הזהב העולמי באותו היום. לדוגמא, אם יש בידכם תכשיט מ- 18 קראט (שהוא 75% מזהב טהור) במשקל מסויים, עליכם להכפיל את המשקל ב- 75% ובשער הזהב היומי, והנה עשיתם צעד קטן לקראת הערכת שוויו.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

זהב עתיק

זהב עתיק – מהם הפרמטרים המשפיעים על מחירו?

כאשר סוחר עתיקות או רוכשי עתיקות נתקלים בפריט זהב עתיק ההתרגשות נמצאת בשיאה. בעוד סוחר רגיל מעוניין בזהב לשם התכתו ומכירתו בתור חומר גלם, הרי שסוחרי עתיקות ואספנים אינם מעלים על דעתם להתיך את הפריט הנדיר שנמצא לפניהם. הם נותנים לחפץ שלפניהם את מלוא הכבוד שמגיע לו ומעוניינים לבצע רכישה על מנת להגדיל את האוסף הפרטי שלהם או להעבירו למוזיאונים, שם ידעו להעריך בצורה הטובה ביותר את ערכו ההיסטורי. בהקשר זה חשוב להבדיל בין חפץ ישן רגיל מסוג וינטאג', שבהגדרתו בן כ-50 עד 60 שנה, לבין חפץ שיכול להיות גם זהב עתיק, שעל פי ההגדרה גילו אמור להיות מעל 100 שנים לפחות.
במקרה של חפצים עתיקים ערך הזהב היומי הופך לפחות רלוונטי והמחיר שיוצע לכם לוקח בחשבון שיקולים רבים נוספים. למשל:

 • ערך היסטורי – כאן הרעיון הוא פשוט: ככל שמדובר בפריט בעל ערך היסטורי רב יותר, כך מחירו יעלה.
 • זהות האומן שיצרה את התכשיט – ישנו הבדל משמעותי בין פריט שיוצר על ידי אומן מוכר וידוע לבין כזה שיוצר על ידי אומן עלום שם. בנוסף יש גם סימני יוצרים, המעידים על מקור הזהב ותקופת יצירתו. אפשר לזהות סמלים כמו כתרים, אותיות, מספרים וכן שם האומן.
 • ייחודיות – ככל שמדובר בפריט נדיר יותר, כך ערכו יגדל.
 • רמת הגימור והעיצוב – דבר שתלוי במקצועיותו של האומן.
 • מצבו הפיזי של הפריט – כמובן שפריטים שנמצאים במצב טוב יותר יהיו שווים יותר כסף.
 • טוהר – אי אפשר לדבר על זהב מובחר מבלי לתת מקום של כבוד לקארט. ככל שהקארט טהור יותר כך ערכו גדל בהתאמה. יש כמה שיטות להערכת הטוהר, במערכת המטרית למשל 1000/1000 נחשב לזהב הטהור ביותר.

מה זה בכלל זהב עתיק?

זהב עתיק הוא למעשה יסוד כימי קסום וכאשר מבינים מה מקור הזהב בעולמנו, מבינים מדוע מדובר בחומר כה נדיר, מרתק ומבוקש.
ייתכן וזה יפתיע אתכם, אבל הזהב מגיע אל כדור הארץ מהשמיים. כן, כן, לפי הערכות חוקרים ומדענים הזהב נוצר כאשר שני כוכבים נייטרונים (=כוכבים דחוסים מאוד) מתנגשים זה בזה ומתמזגים. כתוצאה מכך משתחררת אנרגיה רבה, הדי ההתרסקות נופלים לכדור הארץ וכך נוצרת בעצם המתכת הזוהרת הזו. מאחר שתהליכים שמיימים אלו אינם מתרחשים תכופות, הזהב הפך לחומר שהוא לא רק נדיר כי אם גם נחשק מאוד.

בעבר נעשו ניסיונות לייצר זהב כאן, על פני האדמה, אז קראו לזה "אלכימיה". האלכימאים ניסו להפוך עופרת, הנחשבת למתכת הרבה יותר זמינה וזולה, לזהב – אולם ניסיות אלו עלו בתוהו והאנושות הבינה כולה שאין דבר שיכול להשתוות לדבר האמיתי.

מאז התגלה הזהב, אי שם בשנת 3,000 לפני הספירה, הוא תמיד משך תשומת לב. האצילות, הגימור, הברק המרשים, הצבע הייחודי והגמישות – אלו הן תכונות שקשה להיות אליהם אדיש. ועל עף שזהב נחשב חומר עתיק, הוא עדיין מהווה מוקד משיכה עבור רבים, גם בעידן שבו כולם רצים אחרי חידושים אחרונים טכנולוגיות מתקדמות. עבודת היד המושקעת, עוצמת החומר ועמידותו לאורך זמן עדיין קוסמים לקבוצה קטנה של אספנים עם מנה גדושה של תשוקה לעתיקות.

זהב עתיק – למי כדאי לפנות?

יש לנו בענתיק-תק את המומחיות ואת היכולת להעריך את ערכך החפץ שברשותכם, ואנו גם קונים כלי כסף. גם אם אבד הברק על חלוף השנים בשל פגעי הזמן, גם אם הזהב נשחק וגם אם העיצוב המקורי נפגע, אנו אף פעם לא מעריכים פריט עתיק אך ורק על פי המראה שלו. אנו משקיעים זמן ותשומת לב בבדיקת היוצר והתקופה שבה הפריט עוצב, ובוחנים גם איכות וטוהר הזהב עצמו.

כאמור, חשוב מאוד להבדיל בין עסקת קניית זהב ישן לבין עסקת קנייה של זהב עתיק, שכן לדבר משמעות רבה מבחינת הצעת המחיר שתקבלו עבור הפריט. על כן ההמלצה שלנו עבורכם היא לא לפנות לכל חברה שמתעסקת בסחר בזהב אלא לפנות לענתיק-תק, חברה שמתמחה בסחר בעתיקות, ומתחזקת אוספים למיניהם. אז אם יש ברשותכם מטבעות , צמידים, עגילים, שרשראות, טבעות, מטילים או פריטים עתיקים אחרים העשויים זהב, אנו נדע לזהות מייד אם מדובר בחפץ מקורי או בחפץ ישן סטנדרטי ובהתאם לזאת נוכל לתת לכם הצעת מחיר שלוקחת בחשבון גם את ערכו ההיסטורי הרב. גם התשלום יבוצע בו במקום במזומן דרכינו, כך שאתם מרוויחים מכל הבחינות.

איך בוחרים?

כמו שכבר הבנו, זהב עתיק הוא זהב מיוחד במינו ובעל ערך נדיר… לכן חשוב לבחור אותו בקפידה. לפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם לבחור: 

למדו מהו זהב עתיק

לפני שתבחרו תכשיטים מזהב עתק, בצעו מחקר קטן על הסוגים השונים– למשל באיזה תקופה הזהב נוצר, ומהם התכונות הייחודיות שלהם. ככל שתבצעו מחקר רחב ומעמיק יותר, כך יהיה לכם קל יותר לבחור.

אימות המקור

אחד החששות המרכזיים בכל הנוגע לזהב, הוא אימות המקור שלו. כשאתם רוכשים פריט שהוא זהב עתיק, אל תחששו לשאול את המוכר שאלות אודות התכשיט – חשוב גם שיציג לכם מסמכים, תעודות ואישורים שיכולים לאמת שאכן בתכשיט. 

מצב התכשיט

הנזקים הפיזיים על פריטי זהב עתיק משפיעים על השווי שלהם – כאמור, ככל שהם במצב טוב יותר, כך השווי שלהם יהיה גבוה יותר. אז כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבדוק היטב את התכשיט, לבדוק האם יש עליו סימני שחיקה, שברים, כתמים או קורוזיה. 

שאלו מומחה בתחום זהב עתיק

אם אתם מטילים ספק בערך של הפריט, או שאתם רוצים לקבל חוות דעת נוספת – בכל זאת מדובר בפריט יקר, תוכלו להיוועץ עם מומחה בתחום.

רכישה ממקורות אמינים

 אם החלטתם לרכוש זהב עתיק, חשוב לרכוש אותו ממקורות אמינים, כמו חנויות אמנות, בתי מכירות, אתרי אינטרנט ייעודיים ועוד. אצלנו בענתיק תק, תוכלו למצוא זהב ייחודי ואמין במצב מעולה!

זהב עתיק- אך שומרים על פרטי זהב?

שמירה נכונה על הפרטים היא חשובה להארכת חיי הפריט, והיא קריטית עבור שמירה על שווי ההיסטורי והאמנותי של הפריט. כך תשמרו עליו בצורה נכונה: 

 • ניקיון –  הימנע מניקוי הזהב באמצעות חומרים כימים אגרסיביים מידי, הכוללים חומצות… נקו את הזהב באמצעות חומרים ייעודיים, או לחלופין לנקות אותו בעדינות באמצעות מטלית רכה.
 • אחסון – אחסנו את הזהב העתיק בקופסת תכשיטים ייעודית, שתשמור על הפריט במצב טוב.
 • הגנו על הפריט מאוד ומחום – אל תחשפו את הזהב לשמש ישירה, או חום גבוה זה עלול לגרום לפגיעה בזהב. 
 • אל תגעו בפריט בידיים חשופות – הרימו את הזהב לאחר עטיית כפפות, מפני שאם תגעו בו בידיים חשופות הוא יצבור שומן ולכלוך.

מה היתרונות של זהב עתיק?

זהב עתיק מייצג לא רק ערך כלכלי, אלא גם ערך היסטורי חשוב. בבחירה בפרטים אלה כוללים:

 • ערך היסטורי ותרבותי – פריטי אלו הם חלק מתקופה היסטורית רחוקה… אותו פריט יכול ללמד על אותה תקופה, ויש לו ערך היסטוריה ותרבותי נדיר.
 • כל פריט עתיק מספר סיפור – ניתן ללמוד מפריט הזהב איזה תקופה הוא מייצג, כיצד הוא נוצר, מי היו בעליו ועוד. פריטים עתיקים מהווים חומר מחקרי חשוב עבור היסטוריונים, ארכיאולוגים ואפילו חובבנים.
 • פריט יקר ערך – רכישת פריטי זהב הם נדירים, ובהתאם, השווי שלהם עשוי לגדול מאוד עם הזמן. הפרטים מהווים גם השקעה פיננסית, אף שהשווי שלהם יכול להשתנות בהתאם למצב השוק.

כמה עולה זהב עתיק?

המחיר משתנה בין כל פריט, וקביעת המחיר מתבססת על מספר גורמים, ביניהם התקופה בה הוא נוצר, העיצוב, מצב הפריט, האמן (במקרים מסוימים), הביקוש ועוד. 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

זהב עתיק
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
תכשיטים עתיקים
תכשיטים עתיקים
מאז ומתמיד אהב האדם להתהדר בתכשיטים יפים, שמר עליהם בקנאות ודאג להעבירם לדורות הבאים במשפחתו. סביר להניח שגם אצלכם מסתובבים
להמשך קריאה »
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים