זהב עתיק – האם כדאי לשמור אותו ומה ניתן לעשות איתו היום?

תוכן עניינים

קשה מאוד לתאר את ההרגשה והריגוש כאשר מוצאים חפץ עתיק ומיוחד, קל וחומר כאשר הוא עשוי מזהב. זוהי בדיוק הסיבה שבעטיה אנשים ואספנים רבים מחפשים כל העת אחר חפצים שכאלה ומוכנים לשלם בעבורם כסף רב. ככל שמדובר בחפץ זהב עתיק ומיוחד יותר כך ערכו הכספי עולה. כך שאם יש ברשותכם חפץ זהב שכזה, אם בעקבות קבלת ירושה או אם בשל פינוי דירה למשל, בהחלט תוכלו למכור אותו ולצאת עם רווח נאה. למי כדאי למכור פרטי זהב, וכיצד תדעו את ערכו המדויק? להלן מידע מועיל שיעזור לכם ויעשה סדר בדברים.

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

כיצד נקבע ערכו של זהב עתיק?

בטרם ניגע בהערכת השווי של כלי זהב, הבה נבחן כיצד נקבע מחיר הזהב באופן כללי ביותר. ובכן, ערכו של חפץ העשוי מזהב נקבע ראשית כל על פי טוהר הזהב של החפץ, משקלו ושער הזהב העולמי באותו היום. לדוגמא, אם יש בידכם תכשיט זהב 18 קראט (שהוא 75% זהב טהור) במשקל מסויים, עליכם להכפיל את המשקל ב- 75% ובשער הזהב היומי, והנה עשיתם צעד קטן לקראת הערכת שוויו.

זהב עתיק

זהב עתיק – מהם הפרמטרים המשפיעים על מחירו?

כאשר סוחר עתיקות או רוכשי עתיקות נתקלים בפריט זהב עתיק ההתרגשות נמצאת בשיאה. בעוד סוחר זהב רגיל מעוניין בזהב לשם התכתו ומכירתו בתור חומר גלם, הרי שסוחרי עתיקות ואספנים אינם מעלים על דעתם להתיך את הפריט הנדיר שנמצא לפניהם. הם נותנים לחפץ שלפניהם את מלוא הכבוד שמגיע לו ומעוניינים לבצע רכישה על מנת להגדיל את האוסף הפרטי שלהם או להעבירו למוזיאונים, שם ידעו להעריך בצורה הטובה ביותר את ערכו ההיסטורי. בהקשר זה חשוב להבדיל בין חפץ ישן רגיל מסוג וינטאג', שבהגדרתו בן כ-50 עד 60 שנה, לבין חפץ שיכול להיות גם זהב עתיק, שעל פי ההגדרה גילו אמור להיות מעל 100 שנים לפחות.
במקרה של חפצים עתיקים מזהב ערך הזהב היומי הופך לפחות רלוונטי והמחיר שיוצע לכם לוקח בחשבון שיקולים רבים נוספים. למשל:

  • ערך היסטורי – כאן הרעיון הוא פשוט: ככל שמדובר בפריט בעל ערך היסטורי רב יותר, כך מחירו יעלה.
  • זהות האומן שיצרה את התכשיט – ישנו הבדל משמעותי בין פריט שיוצר על ידי אומן מוכר וידוע לבין כזה שיוצר על ידי אומן עלום שם. בנוסף יש גם סימני יוצרים, המעידים על מקור הזהב ותקופת יצירתו. אפשר לזהות סמלים כמו כתרים, אותיות, מספרים וכן שם האומן.
  • ייחודיות – ככל שמדובר בפריט נדיר יותר, כך ערכו יגדל.
  • רמת הגימור והעיצוב – דבר שתלוי במקצועיותו של האומן.
  • מצבו הפיזי של הפריט – כמובן שפריטים שנמצאים במצב טוב יותר יהיו שווים יותר כסף.
  • טוהר – אי אפשר לדבר על זהב מובחר מבלי לתת מקום של כבוד לקארט. ככל שהקארט טהור יותר כך ערכו גדל בהתאמה. יש כמה שיטות להערכת טוהר הזהב, במערכת המטרית למשל 1000/1000 נחשב לזהב הטהור ביותר.

 

מה זה בכלל זהב עתיק?

זהב וכך גם זהב עתיק הוא למעשה יסוד כימי קסום וכאשר מבינים מה מקור הזהב בעולמנו, מבינים מדוע מדובר בחומר כה נדיר, מרתק ומבוקש.
ייתכן וזה יפתיע אתכם, אבל הזהב מגיע אל כדור הארץ מהשמיים. כן, כן, לפי הערכות חוקרים ומדענים הזהב נוצר כאשר שני כוכבים נייטרונים (=כוכבים דחוסים מאוד) מתנגשים זה בזה ומתמזגים. כתוצאה מכך משתחררת אנרגיה רבה, הדי ההתרסקות נופלים לכדור הארץ וכך נוצרת בעצם המתכת הזוהרת הזו. מאחר שתהליכים שמיימים אלו אינם מתרחשים תכופות, זהב הפך לחומר שהוא לא רק נדיר כי אם גם נחשק מאוד.

בעבר נעשו ניסיונות לייצר זהב כאן, על פני האדמה, אז קראו לזה "אלכימיה". האלכימאים ניסו להפוך עופרת, הנחשבת למתכת הרבה יותר זמינה וזולה, לזהב – אולם ניסיות אלו עלו בתוהו והאנושות הבינה כולה שאין דבר שיכול להשתוות לדבר האמיתי.

מאז התגלה זהב עתיק, אי שם בשנת 3,000 לפני הספירה, הוא תמיד משך תשומת לב. האצילות, הגימור, הברק המרשים, הצבע הייחודי והגמישות – אלו הן תכונות שקשה להיות אליהם אדיש. ועל עף שזהב נחשב חומר עתיק, הוא עדיין מהווה מוקד משיכה עבור רבים, גם בעידן שבו כולם רצים אחרי חידושים אחרונים טכנולוגיות מתקדמות. עבודת היד המושקעת, עוצמת החומר ועמידותו לאורך זמן עדיין קוסמים לקבוצה קטנה של אספנים עם מנה גדושה של תשוקה לעתיקות.

 

קניית זהב – למי כדאי לפנות?

יש לנו בענתיק-תק את המומחיות ואת היכולת להעריך את ערכו האמיתי של זהב שברשותכם, ואנו גם קונים כלי כסף. גם אם אבד הברק על חלוף השנים בשל פגעי הזמן, גם אם הזהב נשחק וגם אם העיצוב המקורי נפגע, אנו אף פעם לא מעריכים פריט עתיק אך ורק על פי המראה שלו. אנו משקיעים זמן ותשומת לב בבדיקת היוצר והתקופה שבה הפריט עוצב, ובוחנים גם איכות וטוהר הזהב עצמו.

כאמור, חשוב מאוד להבדיל בין עסקת קניית זהב ישן לבין עסקת קנייה של זהב עתיק, שכן לדבר משמעות רבה מבחינת הצעת המחיר שתקבלו עבור הפריט. על כן ההמלצה שלנו עבורכם היא לא לפנות לכל חברה שמתעסקת בסחר בזהב אלא לפנות לענתיק-תק, חברה שמתמחה בסחר בעתיקות, ומתחזקת אוספים למיניהם. אז אם יש ברשותכם מטבע זהב עתיק, צמיד זהב עתיק, עגילים, שרשראות, טבעות, מטילי זהב או פריטים עתיקים אחרים העשויים זהב, אנו נדע לזהות מייד אם מדובר בחפץ זהב עתיק מקורי או בחפץ ישן סטנדרטי ובהתאם לזאת נוכל לתת לכם הצעת מחיר שלוקחת בחשבון גם את ערכו ההיסטורי הרב. גם התשלום יבוצע בו במקום במזומן דרכינו, כך שאתם מרוויחים מכל הבחינות.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים