הערכת עתיקות – האתגר והפתרון המקצועי

תוכן עניינים

כולנו שמענו על מושגים כמו עתיקות, אך לא רבים מכירים את התחום הזה מקרוב. לכן, גם לא רבים מבינים באמת את האתגר שבו התחום המקצועי הזה כרוך. במאמר הקצר שלפניכם, נסביר זאת במבט על ונעשה היכרות ראשונית, עם המקצוע המעניין שנקרא שמאות עתיקות או הערכת עתיקות.

הערכת עתיקות – אתגר לא פשוט

מה ערכו של חפץ עתיק? מעבר לערך אסתטי, סנטימנטלי עבורכם וכדומה, מה ערכו הכספי למכירה? התשובה לשאלה זו לא פשוטה. לכאורה, ניתן לקבל סדר גודל לכך במהירות ובקלות, לפי אופי החפץ וגילו. הרי מדובר על הערכת עתיקות וייתכן שאתם יודעים אפילו במדויק עד כמה "עתיק" החפץ. לפעמים מידיעה אישית לגבי חפץ שעובר במשפחה בירושה. במקרים אחרים, תאריך הייצור או היצירה מצוין היכן שהוא, כולל על החפץ עצמו. אך מסתבר שגיל החפץ העתיק הוא רק חלק קטן ואפילו שולי במענה לשאלת הערך. שמאי עתיקות שייבחן את הדברים, יבדוק למעשה עוד היבטים רבים שייתכן שאינכם מודעים להם בכלל. לגבי מצב החפץ, החשיבות של מי שיצרו אותו, המידה שבה הוא נדיר בשוק וכדומה.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

עתיקות רבות הן חפצי אמנות ולכן מומחיות של הערכת עתיקות הולכת פעמים רבות יחד עם מומחיות בהערכת אמנות. ובכלל – ישנו גיוון רב באופי החפצים אשר נהוג לכנות עתיקות. אגב, "עתיקות" וארכיאולוגיה הם בהקשר זה שני דברים שונים. ובכדי להשלים את התמונה לגבי הגדרות, נזכיר שפריטים ישנים אך יותר חדשים מ"עתיקות" מכונים "ענתיקות" ופריטים בגיל 100 שנה ופחות מכונים "וינטג'".

האם הערכת עתיקות דבר נדיר?

ייתכן שיש ברשותכם חפץ עתיק שנראה לכם ייחודי ובעל ערך רב ואולי להיפך – אתם לגמרי לא בטוחים שהוא אכן "שווה משהו". בשני המקרים, ייתכן שאתם טועים מאוד! אם תגיעו אל סוחר עתיקות. לרכוש או למכור חפצים כאלה, תגלו שהמגוון מכל תחום חפצים עתיקים הוא רחב למדי. למשל, אם יש לכם חנוכייה עתיקה ונראה לכם שחנוכייה היא דבר מיוחד ויוצא דופן בהקשר עתיקות. למעשה, חנוכיות עתיקות הן תחום רחב מאוד בפני עצמו ויש מי שאוספים רק אותן. אז אמרנו קודם שגיל החפץ איננו האינדיקטור היחידי לערכו. כעת ראינו שגם המידה שבה הוא נדיר איננה מובנת מאליה כל כך בקלות.

היבט מיוחד ומשלים של הערכת עתיקות

בדומה לחנוכיות, גם מטבעות עתיקים מהווים תחום התמחות ייחודי במסגרת הערכת עתיקות והמסחר בהן. לכן, לצד הפעילות הענפה של מכירת מטבעות זהב, יש גם התמחות של שמאי עתיקות בכך. נושא זה, מכניס לתמונה עוד היבט מעניין והוא נושא החומר ממנו הפריט עשוי. החומר עצמו עשוי להיות בעל ערך כספי, אשר מעלה את ערך הפריט כולו. על מטבע שהזהב שבה שווה בעצמו סכום משמעותי, הרי לא ייתכן שהערכת השווי תהיה פחות מכך.

הניסיון שעושה את ההבדל

כפי שהבנתם, הערכת עתיקות מדויקת היא בהחלט אתגר משמעותי, אשר מוטב לפתור בסיועם של מקצוענים. כאן לא מספיקה הסמכה, אם כי בהחלט יש לימודים מסודרים והסמכות בנושא זה. עבור שמאי ומעריכי אמנות, הניסיון חשוב ביותר. כדאי גם לזכור שזהו תחום רחב מאוד. לכן, יש חשיבות במיוחד לניסיון בסוג החפצים הספציפי שבו מדובר. גם במסגרת חפצים מתחום מסוים – נאמר ריהוט עתיק, עשויות להיות תקופות בהיסטוריה שהן שונות מאוד מבחינת החפצים שיוצרו בהן. כך גם לגבי מיקום גיאוגרפי וההקשר התרבותי. איסלאם למשל, מתקשר לסגנונות עיצוב מיוחדים. כל זאת ועוד, נכנס במסגרת הידע והניסיון הממוקדים, שמעריך עתיקות צריך בכדי לבצע את עבודתו היטב.

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
זהב עתיק
זהב עתיק
קשה מאוד לתאר את ההרגשה והריגוש כאשר מוצאים חפץ עתיק ומיוחד, קל וחומר כאשר הוא עשוי מזהב. זוהי בדיוק הסיבה
להמשך קריאה »
תכשיטים עתיקים
תכשיטים עתיקים
מאז ומתמיד אהב האדם להתהדר בתכשיטים יפים, שמר עליהם בקנאות ודאג להעבירם לדורות הבאים במשפחתו. סביר להניח שגם אצלכם מסתובבים
להמשך קריאה »
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים