חנוכיה עתיקה

תוכן עניינים

כמו חפצי יודאיקה עתיקים אחרים, גם חנוכיה עתיקה יכולה לספר סיפור מרגש. היסטוריה משפחתית פרטית ואישית, שזורה בסיפור ההיסטורי והנושן של עם ישראל בתפוצות. רבים מכירים את סיפור החנוכיה שצולמה ערב מלחמת העולם השנייה כשהיא דולקת על אדן החלון מול בניין הרייכסטאג – תמונה שמספרת סיפור שלם, מעוררת רגשות עזים ותחושת חיבור למקורות. כמוה יש עוד חנוכיות נוספות – חלקן נמצאות ברשות בני המשפחה, חלקן אצל סוחרים וחלקן מונחות במחסן מכוסות אבק.

אם כן – מה אפשר לעשות אם יש ברשותכם חנוכייה עתיקה והיכן ניתן למכור בימינו?

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

מהי חנוכיה עתיקה?

חנוכייה עתיקה היא בדרך כלל חנוכייה שגילה בסביבות מאה שנים ויותר. אבל יש גם חנוכיות קצת יותר "צעירות" – בנות 80 – 90 שנה, שיש מאחוריהן סיפור מיוחד ומרגש, כמו חנוכיות ששרדו את השואה למשל. חנוכיות ששימשו בסתר בתקופת מלחמת העולם השנייה לצורך קיום המצווה, גם בשנים הקשות ביותר בהיסטוריה של העם היהודי. חנוכיות ששימשו את תושבי הארץ בתקופת קום המדינה או מעט לפניו וכן הלאה.

בנוסף, חנוכיות נחשבות יקרות ערך גם אם הן נוצרו בידי אמן, או נוצרו מחומרי גלם מיוחדים, ששרדו עשרות שנים כדי לספר את הסיפור המשפחתי, העומד מאחורי הכנת החנוכייה והשימוש בה. כפי שניתן להבין – חנוכיות הן לא חפצים עתיקים רגילים, אלא כאלה שיש בהם ערך מיוחד במינו מבחינה היסטורית ולכן, אם אתם חושבים שיש בידכם חנוכיה עתיקה עם ערך מיוחד – מומלץ לבדוק אותה אצל חברה מקצועית ואמינה, העוסקת בקניה ומכירה של אספנות ענתיקות.

חנוכיה

למה חנוכיות נחשבות כל כך יקרות ערך?

חנוכייה היא תזכורת סמלית לסמל הנצחי של העם היהודי, שהפך להיות גם סמל מדינת ישראל – מנורת בית המקדש. זהו סמל ייחודי לעם היהודי, שלא קיים כמותו אצל אף עם או מדינה אחרת. שנית, לעם היהודי יש קשר עמוק ועתיק עם המנורה של בית המקדש. ניתן לראות אותה בתבליטים, רצפות פסיפס וציורים עתיקים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בישראל וברחבי העולם. עדות לכמיהה של העם למקורותיו.

 

מחיר חנוכיה עתיקה

מחיר של חנוכיה עתיקה יכול להגיע לסכומי עתק. לדוגמה, מחיר של אחת החנוכיות היקרות ביותר שנמכרו בישראל עמד על קרוב לחצי מיליון שקלים. הערכת השווי של עתיקות למכירה נעשית בהתאם למספר של משתנים, הניתנים למדידה על ידי מומחים בלבד. לגיל החנוכיה יש משמעות רבה כמובן, אך גם לסיפור המשפחתי וההיסטורי שהיא מספרת, חומרי הגלם מהם היא עשויה, העיצוב האומנותי שלה ועוד.

כך למשל, אפשר למצוא חנוכיות שיש להן 10 קנים, שיש להם משמעות מיוחדת ולכן גם ערך מיוחד. חנוכיות רבות מעוצבות בהתאם למקום בו יצרו אותן. למשל חנוכיות שיצרו אותן במדינות נוצריות, מעוטרות מגדלים וצריחים ואילו חנוכיות ממדינות מוסלמיות מעוטרות לעיתים בכיפות, קשתות וסהרונים.

 

למה קשה למצוא חנוכיה עתיקה?

חנוכיות נחשבות לפריטי יודאיקה מבוקשים במיוחד, שאפשר לקבל עליהם סכומי עתק. יש בעולם לא מעט אספנים פעילים של חפצי יודאיקה, שמוכנים לשלם סכומים אסטרונומיים עבור חנוכיות . זו גם הסיבה שבגללה לא קל לאתר חנוכיות ולקנות אותן. הן בדרך כלל נמצאות בידיו של אספן עשיר או שמורות בבית המשפחה, אם כי לא מעט חפצים בעלי ערך מסתתרים גם במחסנים ועליות גג, או אפילו נמכרים לסוחרים שלא מבינים את ערכם. 

מצד שני, לא מפתיע לגלות על מקרה שבו חנוכיה עתיקה נמכרה בסכום של עשרות אלפי דולרים. הכל בהתאם לגיל החנוכיה, המצב שלה והסיפור המיוחד שהיא מספרת.

 

חנוכיה עתיקה עם סיפור מיוחד

חנוכיה עתיקה כזו, שיש מאחוריה סיפור מיוחד ולא מעט שנים, נמצאת במרכז למורשת יהודי תימן. חנוכיה בת 200 שנה, עשויה מאבן שוהם, אשר נתרמה למרכז על ידי אחד מאספני היודאיקה הגדולים בעולם. כמוה יש חנוכיות מדהימות לא פחות גם בצרפת, מרוקו ובמקומות רבים נוספים בעולם. אחת הדוגמאות יוצאות הדופן והמיוחדות שבהן היא גם החנוכיה היקרה ביותר בעולם – חנוכיית רינטל שנוצרה כפי הנראה בשנת 1753 בהולנד ושרדה גם את השואה. כיום שוויה הכספי מוערך במעל חצי מיליון דולר.

הדינמיות והתהפוכות שאפיינו את ההיסטוריה היהודית לדורותיה הפכו כל בית יהודי ישן לבעל פוטנציאל להחביא בתוכו אוצר. רק צריך לפתוח את הבוידעם ולבדוק מה מסתתר שם.

 

חנוכיה בסגנון עתיק

כמו כלי כסף, ניתן למצוא כיום בחנויות רבות, בטווח עצום של מחירים (החל במספר שקלים בודדים וכלה באלפי שקלים) חנוכיות בסגנון עתיק. מדובר על חנוכייה מעוצבת בהשראת חנוכיות , או חנוכיות ישנות, בהתאם למאפיינים מוכרים של חנוכיות אלה. 

התוצאה – חנוכיה יפה ומאירה, כשרה ומתאימה לשימוש לאורך כל ימי החג. לעיתים גם חנוכיה עמידה ואיכותית שאפשר להעביר בתוך המשפחה לשנים ארוכות קדימה – אולי גם היא תהפוך להיות חנוכיה עתיקה באמת עם השנים.

 

חנוכיה קלאסית – למה היא נחשבת כל כך מיוחדת?

חנוכיה קלאסית היא בין הסוגים האהובים ביותר של חנוכיות, או חנוכיות בנות זמננו. היא מאופיינת בצורה פשוטה יחסית, בלי קישוטים מיוחדים, בעיצוב המזכיר את עיצוב המנורה לפי המסורת. מדובר כמובן על חנוכיה עם תשעה קנים ולא שבעה, אבל הצורה הקלאסית הפשוטה דווקא מעניקה לה ערך מיוחד – על זמני, בעל אופי יהודי מסורתי מובהק.

לסיכום, אם אתם חושבים שיש בידכם חנוכיה עתיקה ובעלת ערך ואתם רוצים לתת לה את הבמה ואת ההכרה המגיעה לה וגם לקבל תמורה הולמת בהתאם, אתם במקום הנכון. צרו קשר והמומחים שלנו ישמחו לתת לכם הערכה אמיתית והוגנת לגבי השווי שלה.

 

אנחנו קונים ומעריכים עתיקות, אספנות, אומנות ירושות ועזבונות. מגיעים אליכם עד הבית וקונים במקום!

נא וודאו תקינות הפרטים לפני שליחת הטופס

חנוכיה
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

נא לוודא תקינות הפרטים שמלאתם
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים