אספנות בולים – האם יש לזה עתיד?

תוכן עניינים

זוכרים מהילדות, שפעם נהגנו לאסוף בולים? לפחות חלקנו. כיום, נראה שילדים אוספים אייפונים, יותר מאשר בולים ודי "דבוקים" לצג כזה או אחר או לטלפון. אז מה קרה עם איסוף הבולים? האם תחביב עתיק זה, פס מן העולם? לא בדיוק.  

 

חייגו או השאירו פרטים ונחזור אליכם באופן מיידי!

שלחו לנו הודעת ווצאפ ונחזור אליכם באופן מיידי!

עוד אתר אספנות בולים, פחות בולים על מעטפות

אנשים שולחים כיום הרבה פחות מכתבים בצורה הקלאסית, אשר דורשת שימוש בבולים. גם במכתבים אלה, חלקם כוללים תחליפים לבולים מודבקים, כגון מעטפות עם תמונת בול או חותמות. 

בעקבות זאת, תחום איסוף הבולים ובכלל אספנות ענתיקות, נחלשו אצל צעירים ולכן, הגיל הממוצע של אספני בולים עולה. תחביב זה מתבטא יותר אצל אספנים שהם "משוגעים לדבר" וכאלה שמתעניינים בהיבט של אספנות בולים למכירה. האינטרנט הוא בין ההשפעות שצמצמו את השימוש בבולים. מצד שני, הוא השפיע גם בכיוון של הקלה על מחקר בכל הנוגע לבולים ועל מסחר בהם. כמובן, בזכות האינטרנט, גם קל כיום להקים אתר אספנות בולים, לתקשר באופן מהיר וישיר בין אספנים, לחלוק מידע חשוב ועוד. עוד השפעה מעניינת, אם כי זמנית, הייתה לפרשת הקורונה. לרשות אנשים עמד בנסיבות אלה יותר זמן פנוי, דבר אשר עודד עניין באספנות מסוגים שונים, סיפק הזדמנות לעבור על אלבום הבולים הישן שמצאנו בבוידעם ולך תדע כמה הוא שווה וכדומה. 

 

אספני בולים בישראל

ישראל מדינה קטנה, אך לא חסרות בה הזדמנויות להגיע לבולים מעניינים. יש חמש הנפקות בולים שנתיות על ידי השירות הבולאי. ניתן להיות מנויים לשירות זה ולקבל בצורה כזו בולים חדשים. 

בנוסף, החברה בישראל מגוונת וגם עשירה בקשרים משפחתיים ואחרים עם כל העולם. כמו כן, אספני בולים בישראל פעילים גם במסגרת התאחדות בולאי ישראל ואיל"ת – אגודה ישראלית לבולאות תמאטית.

אספנות בולים

אספנות בולים למכירה, אספני בולים בתל אביב ועוד

למזלם של אספני בולים בתל אביב, בעיר גדולה זו יש עדיין חנויות לתחום הבולים. עבור אספני בולים חיפה וערים גדולות דומות מקלות על התמדה בתחביב. בערים גדולות יש גם יותר חובבים לתחום זה, תערוכות, כנסים, תחרויות וכדומה.  

 

בולים לאספנים

בולים לאספנים אינם פריטים סתמיים. כמו באיסוף קלפי אספנות ובתחומי אספנות רבים, מאחורי כל בול יש "סיפור" מיוחד. הוא מוצג בחלקו כבר על הבול עצמו, אך הסיפור שמסביב, בדרך כלל רחב יותר. באופן כזה, בולים מעודדים הרחבת ידע ובהקשר ישראלי, ידע לגבי ההיסטוריה והתרבות המקומית. אספני בולים מתקדמים, מציגים לעתים את אוספיהם במסגרת תחרויות בתחום זה. כמובן, עבור אספנים כאלה משמעותי גם הנושא של הערכת שווי בולים, שהוא נושא רחב ומיוחד בפני עצמו. 

 

אספנות בולים – עוד כמה נקודות מעניינות

מי שמתעניין בתחום זה, יגלה שמדובר בתחום אספנות עם עולם מושגים מיוחד משלו ובכלל, היסטוריה והווה ייחודיים ומעניינים. אלה עוד כמה נקודות, על קצה המזלג, שימחישו זאת: 

  • בולאות – בולאות או פילטליה, הוא תחום שעוסק בחקר הבולים – ההיסטוריה של יצירתם, דרכי הייצור השונות שהתפתחו עם השנים וכדומה. אספנות בולים היא למעשה עניין אחר. אספן עשוי להיות גם בולאי ובולאי עשוי להיות גם אספן, אך זה לא תמיד כך.  
  • אספנות בולים נושאית – אספני בולים רבים מתמקדים בתחום ספציפי או נושא ספציפי של בולים ואז הדבר מכונה בולאות נושאית או בולאות תימאטית. למשל, בולים בנושא בעלי חיים ימיים או בנושא ארכיאולוגיה. מחד, אספנות נושאית היא דרך מעניינת להתחיל. כך בדיוק, ילדים עשויים למצוא עניין בתחביב זה, שאחרת עשוי להראות להם משעמם למדי. מאידך, אספנים מתקדמים עשויים עם השנים לצבור אוסף מיוחד במינו, דווקא כתוצאה מההתמקדות בנושא איסוף ספציפי. 
  • מה דרוש לשם כך? – איסוף בולים לא סתם היה פופולארי במשך השנים, בכל שכבות העם. זהו בהחלט תחביב קל וזול למתחילים, כולל כאלה שאין להם תקציב משמעותי לשם כך. כל הדרוש, הוא אלבום בולים ובולים. לכך אפשר ומומלץ כמובן, להוסיף עוד כמה עזרים לאספן הבולים הרציני, אך הם מעטים ולא יקרים במיוחד. מדובר על זכוכית מגדלת, פינצטה מיוחדת עם ראש רחב, סרגל למדידת ה"שיניים" של הבול ("מד נקבוב" או "מד שיניים"). 
  • "בול הכנסה" – בול הכנסה שונה מהותית מבול דואר. הוא לא קשור למשלוח מכתבים, אלא להוכחת תשלומים מסוגים שונים לשלטונות. יש מי שאוספים גם אותם. 

חייגו או השאירו פרטים ונחזור אליכם באופן מיידי!

שלחו לנו הודעת ווצאפ ונחזור אליכם באופן מיידי!

אספנות בולים
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים