הערכת שווי בולים – האתגר והפתרון

תוכן עניינים

בולים הם בין פריטי האספנות הבולטים ביותר, מזה שנים רבות. זהו סוג אוספים קלאסי ניתן לומר, אשר נגיש לכל אדם, החל מילד שאוסף בולים פשוטים כתחביב בהיקף קטן ועד לאספן וותיק ומנוסה, אשר משקיע בכך משאבים רבים של זמן וכסף. אספנים, סוחרים, מי שמחפשים מה לעשות עם אלבום בולים ישן שאין בו כבר צורך – כל אלה, עשויים להזדקק להערכת שווי בולים. כיצד עושים זאת? 

 

חייגו או השאירו פרטים ונחזור אליכם באופן מיידי!

שלחו לנו הודעת ווצאפ ונחזור אליכם באופן מיידי!

הערכת שווי אלבום בולים – במבט כללי

בדומה להערכת אספנות ענתיקות אחרות, הערכת שווי אוסף בולים מתחילה מהערכת שווי של הרכיב הבסיסי שלו – כל בול בפני עצמו. מכאן אפשר להמשיך אל הערכת שווי אלבום בולים, אשר עשוי להתמקד בנושא ספציפי. לבסוף, ניתן יהיה לסכם את ערך האוסף כולו. אבל המורכבות הגדולה, מתחילה כבר מהערכת שווי הבול הספציפי. זאת, מאחר שלא די בבחינת מצבו הפיזי, אלא נכנסים לתמונה עוד שיקולים רבים, שאת חלקם נפרט בהמשך. חלק ניכר מהם, איננו סופי וחד משמעי מבחינה מספרית. יש כאן היבטים כגון היצע מול ביקוש, כמו בכל שוק קלאסי. המחירים גם משתנים כתוצאה מכך, עם הזמן. כך שהתמונה מורכבת למדי. אם כי בתור נושא וותיק וגם נפוץ מאוד, התגבשו לגביו מוסכמות ושיטות הערכה ברורות ואין צורך לגשש באפילה. בואו נראה כיצד עושים זאת.  

 

הערכת שווי אוסף בולים – נקודות המפתח

  • נפוץ או נדיר – כמו במקרה של שעונים עתיקים, יש לשאול האם הבול נפוץ יחסית? במידה והוא נדיר, עד כמה הוא נדיר? כמובן, בולים ישנים מאוד נוטים להיות פחות נפוצים והשאלה אם הבול חדש או ישן, היא בכלל עוד היבט משמעותי. 
  • מחירונים – עוד נקודת מוצא חשובה להערכה, היא מעבר על מחירונים שמתפרסמים בנושא זה. המחירונים מספקים מידע בסיסי על הבול וכאמור, גם הערכת מחיר. 
  • מצב הבול – מצבו הפיזי של הבול, אשר מתבטא בנקודות כגון נוכחות פגמים פיזיים, "שובל" (האם יש ומה מצבו) וחותמת (מוטב בלי). 
  • סדרות – לגבי סדרות בולים, אם יש את הסדרה כולה, ערך האוסף יעלה. 
  • היצע וביקוש – מדובר במוצר אספנות, שערכו תלוי מאוד בהיבטי היצע וביקוש. הרי מדובר רק בחתיכת נייר, אשר שוויה בפני עצמו אפסי. מדוע שמישהו בכלל ישלם עליה? כלומר, כמו שרואים בתחום האספנות בכלל, נקודה מכרעת היא הערך הסובייקטיבי, לגבי מי שמתעניין ברכישה. 

הערכת שווי בולים

הערכת שווי בולים בישראל – מהם ההבדלים? 

האם יש הבדל, בין הערכת שווי בולים במדינות שונות? התשובה היא, בהחלט כן. ישנם כללים שתקפים בכל מקום, כמו כל הנוגע למצבו של הבול. אך יש גם היבטים, שמקושרים למדינה ספציפית ולהיסטוריה שלה. בסופו של דבר, בול ישן הוא סוג של "עתיקות". לכן, ערכו הכספי מתייחס בהכרח גם להיסטוריה שלו. בהתאם לכך, הערכת שווי בולים בישראל היא עניין מעט מורכב. בשנים שונות של הפקת בולים, היו דקויות שונות סביב נסיבות הצגתם בשוק. למשל סביב יום העצמאות הראשון. כך שזה נושא שדורש התעמקות בפני עצמו. 

 

עוד כמה נקודות חשובות

ניתן לבצע הערכה בעזרת מומחים לכך. מדובר בשרות שיספק כמובן תוצאה מדויקת ככל הניתן. בוודאי יותר מדויקת, מכפי שחובבן או מישהו חסר ידע בתחום יוכל לעשות. מצד שני, זה לא בחינם. האם יש לכם סיבה להעריך, שערך הבולים שברשותכם גבוה משמעותית יותר מעלות שרות ההערכה? כמו כן, קחו בחשבון שבולים ישנים מתבלים ונהרסים בהדרגה, אם אינם מוחזקים בתנאים אידיאליים. הדבר עשוי להתבטא גם בפגמים, שמי שלא מתמצא בתחום, אפילו לא יעלה בדעתו שקשורים לכך. כגון נזקי חלודה.

חייגו או השאירו פרטים ונחזור אליכם באופן מיידי!

שלחו לנו הודעת ווצאפ ונחזור אליכם באופן מיידי!

הערכת שווי בולים
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר עוד היום

שתפו עם חברים
פופולרי באתר
רוצה לקנות עתיקות?
לאחר מילוי הטופס נעדכן אתכם מעת לעת במכירות שאנו עורכים