054-3333044

אלעד

054-2333133

יצחק

שעון עתיק – כיצד נקבע ערכם ושוויים של שעונים?

תוכן עניינים

חפצים עתיקים, כלומר, כאלה שעברו 100 שנים מאז ייצורם, הינם מבוקשים ביותר על ידי אספנים רבים בכל רחבי העולם. חפץ עתיק יכול להיות פסל, תמונה, קמע וכו', כשאחד הפריטים היותר פופולאריים בתחום הוא השעון שכולנו מכירים. למעשה, אם יש ברשותכם שעון עתיק, דעו לכם כי הוא יכול להיות שווה כסף רב עבורכם. בשורות הקרובות נסקור את סוגי השעונים שמעניינים את האספנים ורוכשי העתיקות. קראו ופנו אלינו אם לדעתכם השעון שלכם עומד בקריטריונים הנדרשים.

 

מעוניינים בפרטים נוספים?

השאירו פרטים, ונחזור אליכם באופן מיידי!

שעון עתיק עומד

שעונים עומדים היו נפוצים ביותר במאה האחרונה ולמעשה אלו השעונים המדויקים הראשונים שנבנו, בהסתמך על תיאוריית המטוטלת של גליליאו גליליי בשנת 1605. שעון עומד קרוי גם שעון מטוטלת או בשמו העברי, שעון אורלוגין והוא בעל מנגנון ייחודי שמשתמש בכוח הכבידה וגלגלי שיניים על מנת לתזמן את השעה המדויקת. כיום נדיר למצוא סלון משפחתי שנמצא בו שעון עומד, כך שאם קיבלתם שעון שכזה בירושה, ראו את עצמכם ברי מזל. שעון עומד עשוי להיות מורכב ממתכת או עץ, כאשר ככל שמדובר על שעון עתיק יותר, כלומר ענתיקה, סביר להניח שהוא יהיה עשוי מעץ מלא. חלק מהשעונים אף כוללים אפקטים קוליים בעת שעות עגולות כגון השמעת רעש או אפקט אחר, בדומה לשעון הקוקייה המוכר בתור שעון קיר עתיק.

 

שעון כיס עתיק

שעוני הכיס הראשונים יוצרו איפשהו במהלך המאה ה- 16 וזאת הודות להמצאת רכיב הקרוי "קפיץ שערה". מתיחתו של קפיץ זה היא מקור האנרגיה להפעלת שעוני הכיס, כאשר אלו הישנים יותר דרשו מתיחה אקטיבית של המשתמש (אחרת השעון היה נעצר) ואילו המתקדמים יותר נמתחו באופן אוטומטי הודות לתנועותיו של המשתמש. שעוני הכיס הישנים יותר אף לא כללו מחוג של דקות אלא רק של שעות, כך שאם לא הבנתם את מהות העניין, דעו לכם שכל הנראה יש ברשותכם שעון כיס עתיק ביותר. שעוני הכיס היוו לאורך כמה מאות שנים אלמנט אופנתי וסמל סטטוס לכל עניין ודבר, חלקם היו עשויים מנחושת (הפשוטים) ואילו היקרים יותר מכסף ואף מזהב. חלק מאותם שעונים אף מגיעים עם מכסה שסוגר עליהם, מה שמייקר את ערכם.

שעון יד עתיק

סוג שעונים נוסף שכל קונה כלי כסף או אספנים מחפשים הוא שעון היד הקלאסי. שעוני יד הינם למעשה הגרסה הממוזערת של שעוני הכיס והם פותחו הודות לשכלולים ביכולות החיתוך והכרסום, מה שאיפשר יצירת מנגנונים מכאניים קטנים ממתכות. שעון היד הראשון יוצר בשנת 1867, כלומר, לפני כ- 150 שנים בערך. שעון ישן במיוחד יהיה כזה בעל מנגנון מכאני שמופעל על ידי קפיץ והוא שווק בעיקר לנשים, עם רצועות משי מעוצבות. שנים לאחר מכן שעוני היד הותאמו גם לגברים ובעיקר לקציני צבא ולאחר מכן לחיילים. היו אלו שעונים מסיביים יותר, עם רצועות ממתכת או מעור. שעון יד עתיק עשוי להיות מורכב מכסף, זהב והיקרים שביניהם מכילים גם יהלומים.

 

כיצד תדעו כמה השעון העתיק שלכם שווה?

ובכן, הערך של שעון הינו פקטור של שנת הייצור שלו, החומר ממנו הוא עשוי (זהב עתיק, כסף), מצב השעון מבחינת מנגנון ונראות, מי היצרן (אמן ידוע או חברה) ולמי בדיוק הוא היה שייך. שימו לב. רק אספנים מקצועיים כמונו ידעו לתת לכם את המידע הזה ובהתאם לזאת להעניק לכם הצעת מחיר אמינה ולשלם לכם את ערך השעון בו במקום. שיהיה בהצלחה!

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם האפשרי

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר